Pasinler (Demirdöven) yöresinde çıkarılan pomzanın ısı yalıtımlı yapı malzemesi olarak kullanımı
  1. Tez No: 58468
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLLÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Dünyada enerji tüketimi nüfus artışı, sanayileşme ve artan refah düzeyi paralelinde giderek artmaktadır. Günümüzde enerji ihtiyacı fosil yakıtlardan (petrol, kömür, doğalgaz vb.) »hidrolik, nükleer, güneş ve jeotermal enerjiden sağlanmaktadır. Fosu yakıtların kullanımının artması ve rezervlerin sınırlı olması nedeniyle yalan bir gelecekte tükeneceği belirtilmektedir. Ülkemizde tüketilen enerjinin büyük bir kısmı konutların ve yapıların ısıtılmasına harcanmaktadır. Bu nedenle enerji sarfiyatının düşürülmesi ve şehirlerimizde hava kirliliğinin önlenmesi için konut ve yapılara ısı yalıtımının uygulanması çok önemli bir konudur. Isı yalıtımı, cam yünü, sytropor gibi izolasyon malzemeleri kullanarak sağlanabilir. Bununla beraber tuğla ve briket gibi ana yapı malzemelerinin izolasyon kapasitelerini artırmak ta çok önemlidir. Çalışmamızda, ülkemizde ve özellikle bölgemizde çok miktarda rezervi bulunan hafif ve ısı yalıtım değeri yüksek olan pomzanın yapı elemanı ve yalıtım malzemesi olarak kullanılma imkanı araştırılmıştır. Bu amaçla, Pasinler 1 Denrirdöven bölgesinde bulunan pomza kullanılmıştır, ilk olarak, kullanılan pomza belirli tane sınıflarına ayrılmış, daha sonra içerisine belirli oranlarda çimento, alçı, çimento + kireç katılmıştır. Elde edilen bu karışımlarla dökülen değişik ebatlardaki numuneler üzerinde ısı iletkenlik, basmç dayanımı, su emme değeri gibi ısı yalıtım ve yapı malzemesi özellikleri incelenmiştir. Çalışmamızda; karışımda katkı maddeleri arttıkça dayanım ve ısı iletim katsayısının arttığı, buna karşılık su emme değerinin azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca pomzanın yapı elemanı olarak kullanımının uygun olduğu, fakat ürünün ilkel metodlarla değil modern makinalar ile imal edilmesi gereği tespit edilmiştir. Bununla birlikte su emme değerini azama yönde çalışmalara ağırlık verilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The energy consumption in the world has been increasing together with the increase of population, industrialisation and the increase of prosperity level as paralelly. Today, the large quantitiy of energy needs have been met with some kinds of fossil fiiels (petrol, coal and natural gas), hydrolic, nuclear and geotermal energy. It is said that in the near future, the energy resources and the limited reserves will be exhausted owing to the great increase of consumption of fossil fuels. In our country,the large majoritiy of energy has been wasted to heat the houses and other buildings. So the achieving of heat isolation in the houses and buildings is very important for to decrease energy consumption and to prevent air pollution in our cities. The termal isolation is provided with some insulation materials such as glass wool, sytropor, in structures. Hovewer to increase the insulation capacity of main structural materials such as bricks and brickets is also very important. Pumice agregate has a great reserves in our country especially in our region and has a great value of heat isolation that the possibility of using as structural material and isolation material has been researched in this stu'dy. For this purpose, the pumice agregate of Demirdöven's region in Pasinler has been used. First, pumice agragate is granulated by some grades, then mixed with cement, plaster & lime in definite proportions. And then, on the various dimensioned specimens casted with this mixtures, some properties of the material such as heat insulation value, water absorption value and pressure strength value of this specimens are investigated. In our study, it is observed that increasing with the amount of additional materials in the mixture the pressure strength value and heat insulation value are also increased steadily, on the contrary the water absorption value is decreased. On the other hand, using as structural material the pumice agregate is suitable, but it is determined that the product must be produced with modern tools not primitive ways. However; it is agreed that the importance: to giver the study about the reduction of water absolution value will be suitable.