Farklı kaynak ağızlarının ve ısıl işlemlerin mekanik özellikler üzerine etkisi
Different weldind gooves annealings effect properties of mecanicel
  1. Tez No: 58467
  2. Yazar: HİCABİ ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET İki metal parçayı eriterek veya yumuşatarak yeterli yüksek sıcaklığa getirip dolgu metali kullanarak veya kullanmıyarak birleştirme metodu olan kaynak endüstride, fabrikasyon uygulamaların da çok hayatı ve önemlidir. İmalatın kalitesi ve kullanılabilirliği kaynaklı kısmın nufuziyetine bağlıdır. İmalatın verimliliği yanlızca etkili muayene ve test metodları ile kontrol edilebilir. Bu maksatlar için kullanılan test metodları imalatın ihtiyacına göre tesbit edilir. Bazı imalatlar için gözle muayene testi yeterli olabilir. Bu gibi durumlarda kaynağın alt kısmı incelemek suretiyle kağnağın nufuziyeti ve dikişin düzgünlüğüne bakılır. Kaynakta genel olarak pratik yol bir veya birden fazla mekanik testin uygulanmasıdır. Bu testlerin amacı kaynağın kalitesini ve istenilen iç yapının oluşup oluşmadığı tesbit etmektir. Araştırmalar sonucu tamamlanmış kaynak konstrüksiyonların kalitelerinin ve onların özelliklerinin tespitinin bu testlerle yapıldığını göstermektedir. Kaynak için test ve araştırma vaz geçilmez iki olgudur. Tahribatlı muayene testinde kaynaklı yapı, şeklini ve iç yapısını tamamen değiştirir. Bu çalışmanın asıl amacı tahribatlı muayene metodlarının kullanarak düşük karbonlu çeliklerin kaynak özelliklerini incelemektir. Çalışma kapsamı içinde kaynak metodlarından olan elektrik ark kaynak metodu kullanılmıştır. Kaynak işleminden sonra numunelere çekme deneyi, çentik darbe deneyi ve sertlik deneyi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Welding is the joining together of two pieces of metal by heating to a temperature high enough to cause softening or melting, with or without the use of filler metal which is one of the most important and versatile means of fabrication available to industry. The quality and serviceabilty of a product often depends ön the soundness of its welded sections. The effectivenes of a metal can be controlled only by efficient inspection and testing methods. The types of tests used for this purpose are governed to a great extent by the requirements of the finished product. Weld gages are often used to determine if a weld bead has exercise or insufficient reinforcement. The limitation of this kind of examination is that there is no way of knowing if internal defects exist in the welded area. The general pratice is to subject welds to one or more mecanical tests. The purpose of testing is to establish the suitability of a proposed structural metal and to qualify. Inspections usually involves an examination of completed welds to ascertain their quality and their conformation to specifications. Testing and inspection are closly to anohother related and, in some instances, may considerably overlap. Destructive tests are those in which the materials being examined are of such shape or condition after testing that.they are of no further structural value. The main purpose of this work using destructive welding inspections to explain how to properties low carbon steel welding. In this work modern welding method electric arc welding, after the welding using tensile testing, impact testing and hardness testing.