Türk Ceza Kanununda sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçları (TCK m.244/1,2)
Crimes preventing, disrupting, destroying or changing the system in the Turkish Penal Code (TPC art. 244/1,2)
  1. Tez No: 584687
  2. Yazar: SÜMEYRA KARİPÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Modern çağın vazgeçilmez unsurları konumunda olan bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi gelişmiş teknolojik ürünler, bireylerin iş ve sosyal hayatının her alanında kullanılmaktadır. Hayatın olağan akışı içinde gün geçtikçe daha fazla ihtiyaç duyulan ses, resim, video, metin, banka bilgileri vb. verilerin işlemden geçirilmesini, depolanmasını veya başka kişi ya da sistemlere aktarılmasını sağlayan tüm bu gelişmiş teknolojik cihazlara kısaca Bilişim Sistemleri denilmektedir. Bilişim sistemleri hayatı kolaylaştırdığı gibi, barındırdığı maddi ve manevi değerlerin yüksek ekonomik, sosyal ve politik getirisi sebebiyle, art niyetli ve suç işleme meyilli kişiler için de cazip hale gelmektedir. Bu sistemlerde suç işlenmesi kolay ancak, bu suçun ve faillerin tespiti bir o kadar zor olmaktadır. Yapılan yasal düzenlemelerle gerekli cezai müeyyidelerin uygulanarak bilişim suçlarıyla mücadele edilmesi hedeflenmektedir. Yapılan bu çalışmada, Bilişim Suçları ile ilgili olarak TCK'nunda ifade edildiği şekliyle“sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçu”na yönelik kavramlar, bu kapsamda yapılan yasal düzenlemeler ve suçun önlenmesi ya da maruz kalınmaması için birey ve kurumsal anlamda alınabilecek tedbirler incelenmiştir. Anahtar Kavramlar: Bilişim Sistemi, Bilişim Suçu, Bilgisayar, Cep Telefonu, Veri.
Özet (Çeviri)
Advanced technological products such as computers, mobile phones and tablets, which are the indispensable elements of the modern era, are used in every aspect of the individuals' business and social life. In the usual flow of life more and more needed sound, image, video, text, bank information and so on, all these advanced technological devices that allow data to be processed, stored or transferred to other people or systems are briefly referred to as Informatics Systems. Information systems make life easier and are attractive for people who are malevolent and inclined to commit a crime because of the high economic, social and political return of their material and spiritual values. In these systems, crime is easy to commit, but the detection of this crime and the perpetrators becomes more difficult. It is aimed to combat cybercrime by applying the necessary penal sanctions through legal regulations. In this study, in relation to IT Crimes, as stated in the Turkish Penal Code, the system is designed to prevent, disrupt, destroy or modify data, concepts, the legal arrangements made in this context, and the measures that may be taken in order to prevent or prevent the crime are examined. Key Concepts: Information System, Informatics, Computer, Cell Phone, Data.