Modern liminality of the comic sublime in Bernard Shaw's drama
Bernard Shaw'un tiyatrosunda komik yücenin modern eşikteliği
  1. Tez No: 584688
  2. Yazar: CİHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bernard Shaw'un eleştirel ve retorik komedileri on dokuzuncu yüzyıl tiyatrosunun gelenekleriyle çağdaş drama arasındaki süreklilik ve kopuşların çözümlenmesinde entelektüel bir dönüm noktasını temsil eder. Shaw'un modernitenin toplumsal ve bireysel çelişkilerini gülünç açıdan tartışmalı bir şekilde dramatize etmesinin eleştirel alımlanması hem sempati hem de küçümsemeyle olmuştur. Bu çalışma, Shaw'un komedi anlayışı ve uygulamasını, dirimselci felsefesinin güttüğü ahlaki izlence kapsamında hem dramatik temsilin yapaylığına hem de yaşamın mekanikleşmesine bir tepki olarak ele alır. Antropolojinin erginlenme törenlerindeki eşiktelik teorisine bir edebiyat eleştirisi aracı olarak başvuran tez, Shaw'un modernitenin dönüşümlerini ele alan üç temel eleştirel komedisi olan Kırgınlar Evi, Binbaşı Barbara ve John Bull'un Öteki Adası'ndaki eşikteki karakterlerin toplumsallaşma ve bireyleşme süreçlerini örnekleyerek yazarın gülünçlük ve yücelik kavramlarını estetik olarak nasıl birleştirdiğini tartışmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Bernard Shaw's critical and rhetorical comedies represent an intellectual turning point in the analysis of the continuities and discontinuities between the conventions of the nineteenth-century theatre and modern drama. The critical reception of his controversial dramatization of modernity's social and individual conflicts in comic terms has been a blend of sympathy and underestimation. This study conceives his understanding and use of comedy as a reaction to the artificialities of dramatic performance as well as the mechanization of life with respect to the moral program of his vitalist philosophy. By appealing to the anthropological theory of liminality in rites of passage as a tool for literary criticism, the thesis aims to discuss Shaw's aesthetic concrescence of the comic and the sublime with a demonstration of the socialization and individuation processes of the liminal characters in his three major critical comedies which deal with the transformations brought about by modernity: Heartbreak House, Major Barbara and John Bull's Other Island.