Üniversite öğrencilerinin siyasal katılımı üzerine bir araştırma: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi örnekleri
A research on the political participation of university students: Examples of Kahramanmaraş Sütçü İmam University and İnönü University
- Tez No: 584699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsan ilişkilerinin olduğu ve toplu halde yaşamanın getirdiği gerekli düzenlemeyi yapan bir etkinlik olarak siyaset, hayatımızın her alanına hakim olmuş bir kavramdır. Birey yaşadığı toplumun eskiden beri gelen yerleşmiş siyasal kültürü ile yoğrulmakta ve siyasal toplumsallaşmayı gerçekleştirmektedir. Siyasal toplumsallaşma bireyin yaşadığı çevreden, insanlardan, olaylardan etkilenerek şekillendiği bir süreçtir. Bu süreçten geçen ve belli bir muhakeme yapabilecek yaşa gelmiş birey siyasal katılım gerçekleştirebilecek seviyeye gelmektedir. Birey ne kadar siyasal katılımda aktif şekilde eylemde bulunuyorsa o kadar siyasetle ilgili ve hakkını koruyabilme, kötüye giden şartları düzeltme imkanına sahiptir. Bu nedenle özellikle aktif nüfus olan ve geleceğin etkin yurttaşları olan gençlerin siyasetle ilgili doğru bilgi sahibi olması ve siyasete katılımları, ülkelerin gelecekleri açısından önemlidir. Çalışma üniversiteli gençler arasında siyasal katılım biçimlerinden hangisinin öne çıktığı sorusuna cevap arayan bir alan araştırmasının bulgularına dayanmaktadır. Bu bağlamda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi öğrencileri üzerinde ''demokratik katılım ölçeği" uygulanarak, elli maddelik soru anketi toplam 591 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Analiz yapılırken sorular 12 faktör altında gruplandırılmıştır. 'Siyasi tartışmalar', 'görsel ve yazılı basına görüş bildirme', 'gösteri ve yürüyüşler', 'seçim mitingleri', 'hizmet ve politika takibi', 'propaganda, boykot ve eylemler', 'toplumsal konularda görüş belirtme', 'STK'lara yardımda bulunma', 'toplumsal gündemi takip etme', 'toplumsal sorunların çözümü için girişim', 'STK'larda görev alma' faktörlerinde katılım oranları düşük bulunurken, 'seçime duyarlılık' faktöründeki genel ve yerel seçimlerde oy kullanma düzeyi yüksek bulunmuştur. Bu bulgular sonucunda, araştırmaya konu olan üniversiteli gençlerin siyasal katılımlarının sadece oy verme düzeyinde kaldığı ve toplumsal hareketlerin konusu olan eylem içeren faaliyetlerden kaçındıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Politics, as an activity that makes the necessary arrangements brought about by human relations and living in a collective way, is a concept that has dominated every area of our lives. The individual is kneaded by the settled political culture of the society in which he lived and political socialization is realized. Political socialization is a process in which an individual is influenced by the environment, people and events. The individual who has gone through this process and has reached a certain level of reasoning is able to achieve political participation. The more active an individual participates in political participation, the more political he has the ability to protect his rights and correct the deteriorating conditions. For this reason, it is important for young people who are active citizens and active citizens of the future to have accurate information about politics and their participation in politics. The study is based on the findings of a field study seeking answers to the question of which forms of political participation among university youth. In this context, 'democratic participation scale" was applied to the students of Kahramanmaraş Sütçü İmam University and İnönü University. The research data were evaluated with SPSS program. Questions were grouped under 12 factors. 'Political debates', irme expressing opinions to the visual and written press ',' demonstrations and marches ',' election rallies ', 'service and policy monitoring', 'propaganda, boycotts and actions',' expressing opinions on social issues', 'helping NGOs',' following the social agenda ',' attempting to solve social problems', 'duties in NGOs participation rates were found to be low in the 'receiving' factors, while the level of voting was high in the general and local elections under the 'sensitivity to election' factor. As a result of these findings, the political participation of university students in the study was and avoiding activities involving actions that are the subject of social movements.