Bir siyasal iletişim aracı olarak sosyal medya: Bayburt Üniversitesi öğrencileri üzerinden nicel bir araştırma
Social media as a political communication tool: A quantitative research on Bayburt University students
- Tez No: 937563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Üniversite öğrencilerinin siyasal iletişim aracı olarak sosyal medya kullanımlarının Bayburt Üniversitesi örnekleminde belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin demografik özellikleri, siyasal kimlikleri, siyasal amaçla kullandıkları sosyal medya platformları ve bu platformları kullanım süreleri üzerine veriler toplanmıştır. Araştırmanın verileri, betimleyici istatistikler ve hipotez testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin %61'i kadın, %39'u erkektir. Öğrencilerin büyük çoğunluğu lisans eğitimi almakta ve şehir ya da büyükşehirlerde ikamet etmektedir. Öğrencilerin en çok ifade ettikleri siyasal kimlikler milliyetçi, Atatürkçü ve demokrat olarak belirlenmiştir. Bu kimliklere sahip öğrenciler sosyal medyada daha aktiftir. Öğrenciler, siyasal amaçlı iletişim için en çok Instagram, Youtube ve Whatsapp'ı kullanmaktadır. Forum ve Telegram gibi platformlar ise en az tercih edilenler arasındadır. Siyasal amaçlı sosyal medya kullanım düzeyleri yüksek olan öğrencilerin siyasal katılım ve ifade düzeylerinin de yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kullanım Sürelerine ilişkin sonuçlar değerlendirildiğinde; sosyal medya platformlarının kullanım süreleri ile siyasal amaçlı sosyal medya kullanım düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Araştırma sonuçları, sosyal medyanın öğrenciler arasında önemli bir siyasal iletişim aracı olduğunu ve siyasal katılımı teşvik ettiğini göstermektedir. Sosyal medya kullanımının öğrencilerin siyasal bilinç ve katılımını artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out to determine university students' use of social media as a means of political communication in the Bayburt University sample, data was collected on the demographic characteristics of university students, their political identities, the social media platforms they use for political purposes and the duration of use of these platforms. The data of the study were analyzed with descriptive statistics and hypothesis tests. 61% of the students participating in the research are female and 39% are male. The majority of students receive undergraduate education and reside in cities or metropolitan cities. The political identities most expressed by the students were nationalist, Ataturkist and democrat. Students with these identities are more active on social media. Students mostly use Instagram, YouTube and WhatsApp for political communication. Platforms such as Forum and Telegram are among the least preferred. It has been determined that students with high levels of social media use for political purposes also have high levels of political participation and expression. When the results regarding the Usage Periods are evaluated; There are significant relationships between the duration of use of social media platforms and the levels of social media usage for political purposes. Research results show that social media is an important political communication tool among students and encourages political participation. It has been observed that the use of social media increases students' political awareness and participation.