Unmanned surface vehicle with analytical drown map system
Analitik çekilmiş map sistemi ile insanlı yüzey araçı
- Tez No: 584698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL TARIYAN ÖZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hem denizde hem de denizde oluşan boğulma - özellikle mülteciler arasında artan vakalar, bu sorunu çözmek için ileri teknoloji ve araçların kullanılmasını gerektirmektedir. İnsansız Yüzey Aracı, kendi kendine veya uzaktan kontrol edilebilen akıllı bir teknedir, bu tekne denizcilik araştırmaları, keşifler, analizler vb. için işe alınır. platformda ve GNSS'de yüklü. Bu deniz aracı, deniz araçlarının bulunduğu yerin yanı sıra yaklaşık sayısı ve konumlarıyla boğulmaya maruz kalan kişileri tespit etmeye çalışmaktadır. Tasarlanan sistem, botu tutan insanların sayısına ve bulundukları yere göre haritadaki tehlikeli bölgeleri belirlemeye çalışan bir algoritma ile sağlanmıştır. Haritadaki grid özelliğini kullanarak, tehlikeli bölge algoritması, tehlikeli bölgeleri haritada düzeye belirlemeye çalışır ve bu bölgeleri tehlikeli seviyeye göre renklendirir. Bu alanlar renkli, kırmızı renge kadar yeşil ile başlar. Her işlem için tüm verilerin kaydedildiği yer. Çok sayıda veri içeren fiziksel birimlerin sınırlı depolama ve işleme kapasitesi nedeniyle, bu sorunu çözmek için bulut bilişim benimsendi. Sensör ve haritalama sisteminden üretilen tüm veriler ve bilgiler gerçek zamanlı olarak bulutta depolanacaktır. Denizde boğulma riski taşıyan insanların hayatlarını kurtarma şansını arttırmak için, bu tez de daha önce yapılan çalışmalarda ihmal edilmiş olan bu zorluğa kısmen değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drowning occurring both at sea and in the ocean - especially the increasing cases among refugees requires the use of advanced technology and tools to address this problem. The Unmanned Surface Vehicle is a smart boat that can be self or remotely controlled, this boat is hired in marine surveys, explorations, analysis … etc. In this thesis, the analytical drowning mapping system is designed for a hypothetical unmanned surface vehicle with touch sensors installed on the platform and GNSS. This marine vehicle works on detecting the people who are exposed to drowning with their approximate number and location besides the marine vehicle's location. The designed system is provided with an algorithm that works on determining the dangerous zones on the map based on the number of people who hold the boat and their locations. By using the grid property on the map, the dangerous zones algorithm works on determining the dangerous zones into level on the map and colored these zones according to the dangerous level. These areas are colored starts with green until the red color. Where all data is saved for every operation. Due to limited storage and processing capacity of physical units with a large number of data, cloud computing has been adopted to solve this problem. All data and information generated from the sensor and mapping system will be stored in the cloud in real time. In order to increase the chance of saving the people lives who are at risk of drowning in sea, this thesis has been partially addressed this challenge which have been neglected in previous studies.