Siyasal iletişim ve sosyal medya: Kayseri'deki üniversite öğrencileri üzerine bir analiz
Political communication and social media: An analysis on university students in Kayseri
- Tez No: 909552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNANÇ ÖZEKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Sosyal medya platformları, dünya genelinde ve Türkiye'de geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşarak siyasal iletişimde etkili bir araç haline gelmiştir. Bu platformlar, siyasetçilerin geniş kitlelere kısa sürede ulaşmasını ve vatandaşların da siyasetçilere doğrudan erişimini sağlayarak çift yönlü iletişimi kolaylaştırmaktadır. Bu çalışmada, Kayseri ilindeki siyaset bilimi ve kamu yönetimi/uluslararası ilişkiler bölümü öğrencilerinin siyasal iletişim amacıyla sosyal medya kullanımını incelemek amacıyla nitel bir araştırma olan derinlemesine mülakat yöntemi tercih edilmiştir. Bu amaçla, derinlemesine bilgi elde etmek üzere yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kapsamında bir mülakat formu hazırlanmış ve bu form kullanılarak yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Araştırma bulguları, özellikle X'in genç seçmenler için güçlü bir haber ve bilgi kaynağı olduğunu ortaya koymaktadır. Katılımcılar, bireysel lider hesaplarını takip etmekte ve farklı görüşlere açık olduklarını belirtmektedir. Dezenformasyona dair farkındalık, öğrencilerin sorgulama becerilerini güçlendirmekte; bunun yanı sıra siyasetçilerin sosyal medyayı daha stratejik ve etkileşim odaklı kullanmalarına yönelik beklentilerin olduğu görülmektedir. Ayrıca, sosyal medyanın siyasal hareketler bağlamında katılımı teşvik eden bir araç olmasının yanında, toplumsal kutuplaşmayı da derinleştirdiğine dair genel bir algı olduğu saptanmıştır. Siyaset bilimi eğitimi ise, öğrencilerin siyasal süreçleri daha geniş bir perspektiften değerlendirerek eleştirel yaklaşımlar geliştirmelerine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media platforms have become an effective tool in political communication by reaching a large user base both in Turkey and around the world. These platforms facilitate two-way communication by enabling politicians to reach large masses in a short time and citizens to have direct access to politicians. In this study, in-depth interview method, which is a qualitative research method, was preferred in order to examine the use of social media for political communication by students of political science and public administration/international relations department in Kayseri province. For this purpose, an interview form was prepared within the scope of semi-structured interview method to obtain in-depth information and face-to-face interviews were conducted using this form. The research findings reveal that X is a powerful source of news and information for young voters. Participants follow individual leader accounts and state that they are open to different opinions. Awareness of disinformation strengthens students' questioning skills, as well as expectations for politicians to use social media more strategically and interactively. Furthermore, it was found that there is a general perception that social media is a tool that encourages participation in the context of political movements, but also deepens social polarization. Political science education, on the other hand, enables students to evaluate political processes from a broader perspective.