Malatya Beşkonaklar Etnografya Müzesi'ndeki taş eserler
Stone works in Malatya Beşkonaklar Ethnography Museum
  1. Tez No: 584703
  2. Yazar: SERKAN BAŞDİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Malatya, eski çağlardan beri sahip olduğu coğrafi konumu nedeniyle pek çok uygarlığa ve kültüre ev sahipliği yapmış bir ilimizdir. Selçuklu ve Osmanlı Devleti döneminde stratejik bir öneme sahip olan Malatya bu dönemlerde önemli eserler vererek dönem hakkında önemli belge niteliğinde bilgiler bırakmıştır.“Malatya Etnografya Müzesindeki Taş Eserler”konulu çalışmamızda, Malatya Etnografya Müzesinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait taş eserler incelenmiş ve buradaki yapı kitabeleri, mezar taşı kitabeleri, yazıtlı ve yazıtsız mimari taş parçalar değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalışmamızda, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 10 adet mezar taşı, 11 adet yapı kitabesi, 4 adet yazıtlı mimari taş parça ve 4 adet yazıtsız taş parçaya yer verilmiştir. Yapı malzemesi olarak kalker türü kireç taşının ağırlık kazandığı, bunun yanı sıra düzgün kesme taş ve mermerin de kullanıldığı örneklere de rastlanılmıştır. Mezar tasları üzerinde cel-i sülüs yazı türü tespit edilmiştir. Süsleme olarak ise yazı, bitkisel, geometrik ve nesnel karakterli motiflere yer verilmiştir. Etnografya Müzesi'ndeki Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait eserler; ölçüleri, orijinal metinlerin yazılışları, transkripsiyonları, anlamları, dili, yazı türleri, formu, malzeme ve teknikleri hakkında bilgilendirmenin yanı sıra, süsleme programları ve üslup özellikleri bakımından da değerlendirilmiştir. Böylece incelediğimiz taş eserler amacına uygun şekilde en yalın haliyle incelenip bir tez konusu haline getirilerek son halini almıştır.
Özet (Çeviri)
As ornament, writing, floral, geometric and objective character motifs are included.Cel-i sülüs type was found on the gravestones. In our study titled Taş Stone Works in Malatya Ethnography Museum,, stone works belonging to Seljuk and Ottoman periods in Malatya Ethnography Museum were examined and the building inscriptions, tombstone inscriptions, architectural inscriptions with and without inscriptions were evaluated. In this study, 10 gravestones belonging to Seljuk and Ottoman periods, 11 building inscriptions, 4 inscribed architectural stone pieces and 4 uninscribed stone pieces were included. Limestone-type limestone gained weight as a building material, and also cut stone and marble were used. Malatya has been home to many civilizations and cultures due to its geographical location since ancient times. Malatya, which had a strategic importance during the Seljuk and Ottoman periods, gave important works and left important information about the period. The Seljuk and Ottoman Period artifacts in the Ethnography Museum; dimensions, original texts, spelling, transcriptions, meanings, language, writing types, forms, materials and techniques, as well as information about the decoration programs and stylistic features were also evaluated. Thus, the stone works we have studied have been examined in their simplest form in accordance with their purpose and turned into a thesis topic.