Barack Obama'nın ikinci Başkanlık Dönemi'nde Türk-Amerikan ilişkileri: (2012-2016)
Barack Obama's second Presidency Turkish -American Relations: (2012-2016)
  1. Tez No: 584724
  2. Yazar: BENGÜSU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HÜSEYİN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Obama'nın ilk ve ikinci başkanlık döneminde izlediği strateji ve siyaset bazı yönleri itibariyle birbirilerinin benzeri iken bazı açılardan farklılık arz etmiştir. İlk dönemde Obama, Türkiye başta olmak üzere Müslüman ülkelerle yeni bir sayfa açma girişiminde bulunmuş ancak Arap Baharı'nın ardından bu siyaseti büyük ölçüde terk etmiştir. Öte yandan Obama önceki Başkan Bush döneminde izlenen sert güce dayalı siyaseti terk etmiş, bunun yerine diplomasi ve yumuşak güce dayalı siyaset izlemiştir. Türkiye ile ilişkilerini bakıldığında ise Arap Baharı'nın dönem noktası olduğu görülmektedir. Arap Baharı'na kadar model ülke olarak Araplara tanıtılan ülke olan Türkiye ile ABD'nin arası Suriye Krizi'nden sonra daha da açılmıştır. Türkiye başta olmak üzere diğer müttefikler, ABD'nin izlediği kimi zaman tutarsız olan siyasetten olumsuz etkilenmiştir. Örneğin bu süreçte Türkiye'ye dünyadaki en kalabalık mülteci nüfus yerleşmiştir.
Özet (Çeviri)
While Obama's strategy and politics during the first and second presidency were similar in some respects, they differed in some respects. In the first period, Obama was found in Turkey attempts to open a new page with the Muslim countries, especially after the Arab Spring, but has largely abandoned this policy. Obama, on the other hand, abandoned the hard-based politics that followed during the Bush administration, followed by diplomacy and soft-based politics. Referring to relations between Turkey and the Arab Spring seems to be the point of the period. Arab Spring countries until the model were introduced to the United States from Arab countries as Syria and Turkey is opened even after the crisis. other allies, especially Turkey is adversely affected by the policy pursued by the US, which sometimes inconsistent. For example, in this process, it is the world's largest refugee population settled in Turkey.