Okul müdürlerinin liderlik yaklaşımları uygulama dereceleri ve öğretmenlerin performansına etkisi
The leadership approaches of school directors on the application ratings and the performance of teachers
- Tez No: 584723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı, okul müdürlerinin liderlik yaklaşımlarını uygulama derecelerini ve öğretmen performansına etkisini belirlemektir. Anket çalışmasındaki ölçek ve değişkenler ile öğretmenlerin okul müdürlerinin liderlik yaklaşımları ve uygulama dereceleri test edilmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul ili Avrupa yakasın da 2018-2019 eğitim öğretim yılında devlet okullarında görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan okullarda görev yapan basit tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilen 295 öğretmendir. Yapılan anketler analiz edilmiş, vizyoner liderlik, etik liderlik ve öğrenen liderlik davranışlarının öğretmen performansına etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Analiz sonucunda vizyoner ve etik liderliğin yanında öğrenen liderlik davranışının öğretmen performansına daha etkili olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda okul yöneticilerinin öğrenen liderlik davranışlarına sahip olması gerektiği ortaya çıkmıştır. Okulları okul müdürleri başarıya ulaştırır. Eğitimin belirlenen hedeflere ulaşması için okulları en doğru okul yöneticileri tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Okul yöneticilerinin sergilediği tutum ve davranışlar okulda bulunan öğretmen ve öğrencilerin motivasyonunu, başarısını yüksek düzeyde etkilemektedir. Okul yöneticisi olan müdürlerin, öğretmen ve öğrencilerin beklentilerini karşılayabilecek öğrenen lider davranışları göstermelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the degree of implementation of leadership approaches of school principals and their effect on teacher performance. Scales and variables in the survey study and leadership approaches and application degrees of teachers were tested. The population of the study consists of teachers working in public schools in the European side of Istanbul in 2018-2019 academic year. The sample of the study is 295 teachers selected by simple random sampling method in schools located on the European side of Istanbul. The questionnaires were analyzed and it was found that visionary leadership, ethical leadership and learner leadership behaviors were effective on teacher performance. As a result of the analysis, it was seen that learner leadership behavior was more effective on teacher performance besides visionary and ethical leadership. In this direction, it was revealed that school administrators should have learner leadership behaviors. Principals make schools successful. In order for education to reach the set goals, schools should be managed by the most appropriate school administrators. The attitudes and behaviors of the school administrators affect the motivation and success of the teachers and students in the school. Principals who are principals of the school should demonstrate learner leader behaviors that can meet the expectations of teachers and students