Fundamental ontoloji ve hermeneutik fenomenoloji bağlamında Martin Heidegger'in varlık ve insan anlayışı
Heidegger's understanding of being and human in the context of fundamental ontology and hermeneutic phenomenology
- Tez No: 584744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma Martin Heidegger'in varlık ve insan anlayışı, yapıtı Varlık ve Zaman'dan hareketle incelemektedir. Bu bağlamda ilk olarak Heidegger'in, varlık sorusunu, dolayısıyla da varlığın unutulmuşluğunu gündeme taşıması ve sorunun çalışılmasına olanak verecek yöntemin belirlenmesi ele alınmıştır. Buna göre varlığın çalışılması fundamental ontolojidir. İkinci olarak, fundamental ontolojinin yapılması olanaklı kılan hermeneutik fenomonoloji ele alınmıştır. Hermeneutik fenomenoloji, fundamental ontolojiden ayrı bir felsefe alanı olmayıp, o, fundamental ontoloji yapma yoludur. Hermeneutik fenomenolojisi yapılarak fundamental ontoloji çalışmaya olanak veren varolan ise, başka olanakları da olup aynı zamanda varlık sorusunu sorma ve bu soruyu sorarken bizzat var olma olanağına sahip olan Dasein'dır -ki Heidegger insanı ontolojik anlamda Dasein olarak kavrar. Buradan hareketle son olarak, Heidegger'in, onun insan kavrayışı olan Dasein'ı çözümlemesi ele alınmıştır. Heidegger'in insan anlayışı, öncüllerinden dünya-içinde, kaygı duyup zamansal olmasıyla ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates Martin Heidegger's understanding of being and human based on his key work Being and Time. In this context, first of all it approaches how Heidegger brings the question of being, and consequently the forgottenness of being forward and how he determines the method that allows this question to be studied. According to this, the study of being is fundamental ontology. Secondly, it approaches hermeneutic phenomenology that allows fundamental ontology. While hermeneutic phenomenology is not a separate philosophical field than fundamental ontology, it is the way to perform it. The entity that allows the study of fundamental ontology bu means of its hermeneutic fenomenology is Dasein. Dasein, while having other possibilities, is the only entity that has the possibility to ask the question of being and being itself, at the same time. Heidegger understands Dasein as the human in the ontological meaning. In this contex, finally, Heidegger's Dasein -his conception of human- analysis is examined. Heidegger's conception of human is distinguished from the former ones by being in the world, caring in this world and being temporal (Zeitlich).