Martin Heidegger ve teknoloji̇ni̇n hermeneuti̇k ontoloji̇si̇
Heidegger and hermeneutic ontology of technology
  1. Tez No: 399568
  2. Yazar: HOSSEIN ZAMANLOU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHTAN YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknoloji felsefesi epistemolojik olarak çağımızın genç bilim dalları arasındadır. Martin Heidegger de bu alanın önemli kurucularından sayılmaktadır. Varlık meselesini hermeneutik-fenomenolojik bir yöntemle ele alması, Heidegger'i teknolojiye dair soruşturması üzerinde de belirleyici olmuştur. Heidegger; teknolojiyi hakikat'i bulmak ve hakikate doğru gitmek çerçevesinde bir inkişaf ve zuhur ediş olarak değerlendirir. Heidegger, potansiyel olanın aktüel bir konuma dönüşmenin simgesini Aristoteles düşüncesi üzerinden inceler. Bu çerçevede Heidegger, teknolojinin kurtarıcı bir yönü olup olamayacağı sorusunu araştırmasına dahil eder. Heidegger, özne merkezli ve Kartezyen bilim anlayışı karşısında oldukça köklü bir eleştiri getirir. Bu noktada, hesaplayıcı aklın dünyamıza egemen olması, çağımızın temel krizi olarak değerlendirilir. Hermeneutik fenomenoloji üzerinden Heidegger, bu durumdan kurtuluşun yolunu, düşünüşte ya da bir başka ifadeyle yeni ufukların açılması imkânında bulur. Tez boyunca, Martin Heidegger'in teknoloji meselesine eğilirken öne çıkardığı hermeneutik ve ontolojik bağlam incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Epistemologically, philosophy of technology is among the new branches of science, and Martin Heidegger is considered as one of the founders of this field of study. Heidegger has become crucial in the field of questioning technology by handling existence by using hermeneutical-phenomenological methodology. Heidegger has valued technology in order to find the truth and towards the truth like development and emergence. Drawing upon ideas of Aristotle, Heidegger examines the symbol of potentiality reflecting the possibility of becoming actual. In this condition, he enters the question that whether technology might be regarded as a matter of survival or not. Heidegger provided a fundamental criticism against objectivity based and Cartesian understanding of science. At this point, he considers calculating reason in our world as a fundamental marker of crisis. By hermeneutic phenomenology, Heidegger has discussed the means of overcoming this situation as thinking and unconcealing of new horizons. Hermeneutical and ontological context underpinned by Martin Heidegger while enhancing technology is studied in this thesis.