Knidos C Kilisesi'nde devşirme malzeme olarak kullanılan mimari bloklar
The architectural blocks was used spolia at Church C in Knidos
  1. Tez No: 584771
  2. Yazar: FUAT SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA GİDER BÜYÜKÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Sanat Tarihi, Archeology, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Knidos antik kentinin anakara kısmında bulunan C Kilisesi (Dionysos Tapınağı) kamusal ve sosyal hayatın hareketli olduğu Dionysos Terası'nın merkezinde yer almaktadır. Tapınak temelleri üzerine inşa edilmiş olan kilise günümüzde sadece üç nefli bir zemin planı ile korunagelmiş durumdadır. Geçmiş araştırmalar ışığında yapı üzerinde yapılan kazı çalışmalarının kısıtlı olması, mevcut mimari parçaların sınıflandırmasını da zor kılmıştır. Devşirme bloklar kendi içinde melzeme ve işçilik olarak farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle kataloğumuzda bulunan devşirme yapı taşlarının bir kısmının Dionysos Tapınağı'na, bir kısmının ise kent içindeki diğer yapılara ait olduğu tespit edilmiştir. Kullanılan bu devşirme malzemelerin bir kısmı günümüzde kilise üzerinde yer alırken, diğer kısmı ise kilisenin güneyinde yer alan tasnif alanında sergilenmektedir. Değerlendirme aşamasında bu malzemelerin geneli ikinci kullanımdan dolayı fazlasıyla tahrip olduğu için, mimari bloklar biçim, malzeme ve ölçü bakımından ele alınmış, tarihlendirme aşamasında ise daha çok bezemelerinin stil özelliklerinden yararlanılmıştır. Bezemeler, dönemsel olarak hem kendi aralarında hem de Anadolu içinde ve dışındaki antik kent yapılarında bulunan yakın örnekler ile karşılaştırılmıştır. Buna göre C Kilisesi'nde kullanılan devşirme malzemeler arasında MÖ 2. yüzyıl ile MS 3. yüzyılın ilk yarısı arasındaki geniş bir zaman dilimini kapsayan yapı taşları bulunmaktadır. Çoğunluğu Roma Dönemi'ne tarihlenenbu mimari bloklar, Knidos'un siyasi ve ekonomik yapısına paralel olarak kentte artan imar faaliyetlerinin bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Church C (Temple of Dionysus), on the mainland of the ancient city of Knidos, is located in the center of the Dionysus Terrace where public and social life is active. The church, which was built on the foundations of the temple, is protected by a floor plan with only three naves.In the light of past researches, the limited excavation works made it difficult to classify the existing architectural fragments.The reused blocks differ in their material and workmanship.For this reason, it is determined that some of the reused building blocks in our inventory belong to the Temple of Dionysus as well as other buildings within the city.Some of these reused materials are placed on the church now while the others are exhibited in the grid in the south of the church. During the evaluation phase, as these materials were mostly destroyed due to the second use, they were mostly evaluated in terms of their architectural dimensions as well as their decoration workmanship. They have been compared within themselves as well as with the close examples found among the ancient city structures both inside and outside Anatolia. Accordingly, the reused materials used in Church C include building blocks covering a wide period of time between the Hellenistic and Late Roman Periods. The historical importance of the city is once again understood thanks to the pieces that can shed light on the political and economic history of Knidos among the materials consisting of architectural pieces covering the Roman Period in general.