Trade relations of ancient Burgaz from Archaic to mid of 4th centuries: The amphorae evidence within the domestic contexts
Arkaik Dönemden İ.Ö. 4. yüzyıl ortasına kadar Burgaz'ın (Eski Knidos) ticari ilişkileri: Evsel kontekst içersindeki amphoa buluntuları yoluyla
  1. Tez No: 439197
  2. Yazar: İLHAM SAKARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVANGELİA PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Ticari amphoralar bir merkezden diğerine tarımsal artı ürünlerin taşınmasını sağlayan büyük boyutlu kaplardır. Bu yüzden, ticari amphoralar antik çağ ekonomisini yorumlamada önemli bir kaynaktır. Bilindiği gibi, Datça Yarımadası'ndaki Knidos, İ.Ö. 4. yy'dan itibaren önemli bir şarap üretim ve ihracat merkezi olagelmiştir. Burgaz'da devam eden kazılarda Knidos amphoralarının erken tipleri ile şarap ve zeytinyağı ticareti ile uğraşan diğer merkezlerden gelen amphoralar yoğun olarak ele geçmiştir. Bu çalışmanın amacı Burgaz'ın diğer merkezlerle olan ticari bağlarını ortaya koymak kadar Kinidos amphoralarının erken tiplerini de tanıtmaktır. Bu amaçları gerçekleştirmek için, Burgaz'da, 1993-2009 yılları arasında kazılmış olan konut alanlarından ele geçirilen amphora parçaları kullanılmıştır. Amphoraların tipolojik olarak çalışılmasının yanı sıra değişen ticari ilişkileri göstermesi için istatiksel olarak da değerlendirilmesi yapılmıştır. Elde edilen verilerinden, Burgaz'da; Korinth, Milet, Samos ve Kıbrıs amphoralarının İ.Ö. 7. yy'dan, Chios ve Thasos amphoralarının İ.Ö. 6. yy'dan, Kos ve Rhodos amphoralarının İ.Ö. 4. yy'dan itibaren ithal edildiği sonucuna varılmıştır. Burgaz İ.Ö. 7. yy'da itibaren ithalat merkezi iken İ.Ö. 4. yy'dan itibaren önemli bir ihracat merkezine dönüşmüştür. Knidos'un İ.Ö. 4. yy'dan itibaren Kos ve Rhodos gibi önemli bir üretici merkez konumuna gelmesi ürettiği ucuz şaraptan kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transport amphorae are large sized vessels, used for carrying agricultural foodstuffs from one province to another. Therefore, transport amphorae are the most important evidence to interpret the ancient economy and trade. It is well known that the site of Knidos, in Datça Peninsula, had an important role in wine production and exportation since the 4th century B.C.; however, the ongoing excavations at Burgaz (7th through 4th century B.C.), near Knidos, yielded abundant evidence for the pre-Hellenistic types of Knidian amphorae as well as amphorae from other producer city-centers. The aim of this study is to investigate the trade relations of Burgaz with other trading centers as well as to understand the early development of local amphorae assemblages in the peninsula. To achieve this aim, the study provides a typological analysis and quantification of the local and foreign types of amphorae, recovered from the residential quarters of Burgaz, excavated between 1993 and 2009. According to the results, Korinth, Milet, Samos and Cyprus amphorae were imported since the 7th century. Chios and Thasos joined in this importation during the 6th century, while Kos and Rhodes during the 4th century. Burgaz was a center of import for various types of amphorae since the 7th century B.C; however, it did not have a significant role in exportation until the 4th century. The reason for the emergence of Knidos as an exporting site during the 4th century must be related to the relatively cheaper wine production, as was the case for Kos and Rhodes.