Seramik filmlerin ısıl işlemleri, mikroyapı ve difüzyon derecesi ilişkisi
Heat-treatment of ceramic films, microstructure and diffusion degree relations
  1. Tez No: 58479
  2. Yazar: ERSİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Son birkaç yıldır çeşitli PVD metoduyla büyütülen sert kaplamaların ticari başarısı bu konuya olan ilgiyi giderek artırmıştır. Günümüz teknolojik ve endüstriyel çalışmalarında HSS takım çelikleri TİN seramik filmi ile yaklaşık 2- 3(j.m kalınlıkta kaplanarak ilgili takım ömürlerini %100 den fazla artırmışlardır. Bu amaçla M2 yüksek hız çeliği altlık üzerine kaplanan TiN filminin ısıl işlem sonrasında yapısal ve mekanik özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. TİN filmi 3 saat için 700-80Q-90Q0C'de ısıl işleme tabii tutulmuştur. Kaplamanın mikrosertliği Knoop mikrosertlik metoduyla, yüzey morfolojisi ve elemental analizi SEM-EPMA ile kristolografik ve faz değişimi XRD analizi ile incelenmiştir. Artan sıcaklıkla Knoop mikrosertlik değerlerinde azalmanın olduğu tespit edilmiştir. Kantitatif analiz sonucunda kaplamanın mevcut kimyasal yapısını koruduğu, altlığa doğru çok az difüzyon olduğu gözlenmiştir. XRD analizi sonrasında ısıl işlemle kristolografik yapıda değişim ve gerilmelerde azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, the commercial success of hard coating deposited by various PVD methods has increased the interest in this field progressively. By means of recent technological and industrial studies, TiN ceramic films can be coated on HSS tool steels successfully approximately within a 2-3 jim thickness and lifetime of the mentioned tools can be increased for more than 100%. For this purpose, the changes at structural and mechanical characteristics after heat treatment of TiN film coated on M2 high speed steel substrate have been studied. TiN film was subjected to heat treatment at 700-800-900 °C for three hours. The microhardness of the coating was studied by Knoop microhardness method, its surface morphology and elemental analysis were pointed out with using SEM-EPMA pairs and crystographical and structural variation by means ofXRD analysis. It was observed that Knoop microhardness values decreased when the temperature increased. Also it was seen at the end of quantitative analysis that the coating preserved its existing chemical structure mostly and it was observed with using XRD that diffusion toward to substrate and changes in the crystographical structure due to heat treatment and decreased in residual stress were determined.