Algılanan anne tutumu, mükemmeliyetçilik ve psikolojik sağlık ilişkisinde ruminasyonun aracı rolü: Üstün yetenekli ergenlerle bir çalışma
The role of rumination in the relationship between perceived mother attitude, perfectionism and psychological health: A study with gifted adolescents
  1. Tez No: 584793
  2. Yazar: EBRU KALFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN YALÇINKAYA ALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı üstün yetenekli ergenler tarafından algılanan anne tutumu ve mükemmeliyetçilik düzeyleri ile psikolojik sağlık ilişkisinde ruminasyonun aracı rolünün incelenmesidir. Psikolojik sağlık ise depresyon ve benlik saygısı değişkenleri ile değerlendirilmektedir. Çalışmaya 10-17 yaş aralığında olan ve Ankara ilindeki Bilim Sanat Merkezlerine (BİLSEM) devam eden 156 üstün yetenekli ergen katılmıştır. Katılımcılardan bilgi toplamak için, demografik bilgi formu, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği (EMBU)-Anne Formu, Ruminasyon Ölçeği Kısa Formu, Çocuklar için Depresyon Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği-Benlik Saygısı alt ölçeği kullanılmıştır. Toplanan bilgiler, korelasyon, bağımsız örneklem t-testi, regresyon ve aracı değişken (mediation) analizleri ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda üstün yetenekli ergenlerin mükemmeliyetçilik düzeyleri ile psikolojik sağlık ilişkisinde ruminasyonun aracı rolünün anlamlı olduğu görülmüştür. Benzer şekilde üstün yetenekli ergenlerin algıladıkları anne tutumları ile psikolojik sağlık ilişkisinde de ruminasyonun aracı rolü anlamlıdır. Araştırma bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the role of rumination in the relationship between mother attitude, perfectionism and psychological health of the gifted adolescents. Psychological health is evaluated by the depression and self-esteem variables. The study included 156 gifted adolescents aged 10-17 from the Science and Art Education Center (BILSEM). Demographic Form, Frost Multidimensional Perfectionism Scale, Parental Rearing Behaviors Questionnaire-Mothers Form (s-EMBU), Short Form of Rumination Scale, Depression Scale for Children and Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) were applied to participants. Data collected analyzed using independent sample t-test, regression and mediation. All the findings obtained in this study suggest the role of rumination in the relationship between the perfectionism and psychological health proved to be significant. Similarly, the role of rumination in the relationship between the gifted adolescent's perceived mother attitude and psychological health was significant. Results were discussed within the framework of the relevant literature.