Autobiographical memories of first- and second-generation Balkan immigrants and place attachment to the homeland
Birinci ve ikinci nesil Balkan göçmenlerinin otobiyografik anıları ve Balkanlara mekansal bağlılık
  1. Tez No: 582427
  2. Yazar: SALİHA ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Geçtiğimiz yüzyıl içerisinde, binlerce Türk ve Arnavut Balkanlarda gördükleri politik ve dini baskı sebebiyle Türkiye'ye göç etti. Bu araştırmada, Balkanlarda doğup Türkiye'ye göç etmiş birinci nesil göçmenler ve Türkiye'de doğup büyümüş ikinci nesil göçmenlerin anılarını inceledik. Ebeveyn (birinci nesil) ve çocuklarından (ikinci nesil) oluşan eşli gruplar göçmen kimlikleri hakkında iki adet benlik tanımlayıcı anı yazdılar ve memlekete bağlılık, memlekete aidiyet ve göçmen kimliğine aidiyet ölçekleri doldurdular. İkinci nesil göçmen grubu ek olarak, araştırmaya katılan anne-babalarının hayatından da iki anı yazdılar. Anıların içerik ve anlatı tarzı kodlandığında; etnik/göçmen kimliğinin benimsenmesi, Türkiye için adaptasyon ve ötekileştirme, Balkanlar için ise asimilasyon temaları öne çıktı. Ek olarak, ikinci nesil birinci nesle göre daha genel ve bütünleyici anılar yazdı ve iki grup benzer olayları içeren fakat görece farklı temalarda anılar yazdılar. İki nesil arasındaki diğer karşılaştırmalar Balkanlara olan bağlarında, göçmenlik aidiyetlerinde ve anıların fenomenolojik değerlendirmelerinde bir fark olmadığını gösterdi. Yalnızca, birinci nesil ile karşılaştırıldığında, ikinci nesil anılarını pozitiflik ve duyusal detay alt ölçeklerinde daha yüksek puanladılar. İlaveten, ikinci nesilde oraya çıkan memlekete bağlılık, göçmenlik aidiyeti ve anı özellikleri arasındaki bağıntılar, ikinci nesil için daha güçlü bir benlik-bellek ilişkisine işaret etti. Son olarak, ikinci nesil göçmenlerin yazdıkları kendilerine ait ve ebeveynlerine ait anılar karşılaştırıldığında; kişisel anıların, ebeveyne ait anılara kıyasla eşit ya da daha güçlü fenomenolojik özelliklerle hatırlandığı bulundu.
Özet (Çeviri)
In the last century, thousands of Turkish and Albanian people immigrated to Turkey from Balkans due to the political and religious oppression. In this study, we investigated the memories of first-generation immigrants who were born in Balkans and immigrated to Turkey and the second-generation immigrants who were born and raised in Turkey. Paired groups of parents (first generation) and their children (second generation) recollected two self-defining memories about their immigrant identity and completed self/identity measures of homeland attachment, homeland identity and immigrant identity. The second generation additionally reported two vicarious memories from their parents' lives. The narrative coding revealed prominent themes in memories such as assimilation in Balkans, adaptation to and alienation in Turkey, and embracing national/immigrant identity. Furthermore, the second generation reported more generic and integrative memories compared to the first generation and the two groups narrated memories of similar events, yet with relatively diverse themes. Further comparison between the two generations revealed no differences in terms of self/identity measures and memory phenomenology ratings except that the second generation rated their memories higher in positivity and sensory detail compared to the first generation. Moreover, the associations between self/identity measures and memory phenomenology ratings in the second generation implied stronger interrelations between self and memory. Lastly, second generation immigrants reported vicarious memories with either comparable or stronger phenomenology compared to the personal memories.