Aksu ağzı (İnceleme-metin-sözlük)
Aksu dialect (Analysis-text-glossary)
  1. Tez No: 584819
  2. Yazar: ŞULE EMİRDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 535
Özet
Bu çalışmada, Aksu ilçesi ve ilçeye bağlı köylerde yaşayan yerli halkın ağız özellikleri verilmeye çalışılmıştır. Çalışma, 2013 yılında Aksu ilçesi ve ilçeye bağlı köylerde yapılan araştırmaların sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Aksu ilçesinin ve ilçeye bağlı köylerin ağız özelliklerinin belirlenmesi için ilçe merkezi ve köylerde derlemeler yapılmıştır. Derlemeler genel olarak Türk Dil Kurumunca tavsiye edilen“Ağız Araştırmalarında Kullanılacak Fonetik Transkripsiyon Alfabesi”ndeki sisteme göre yazıya geçirilmiştir. Metinlerin incelenmesi sonucu elde edilen ses bilgisi, şekil bilgisi ve sözlük çalışmaları ile Aksu ilçesinin ve ilçeye bağlı köylerin ağız özellikleri verilmiştir. Bu çalışmada özellikle Isparta Merkez Ağzı, Afyon Merkez Ağzı, Uşak İli Ağızları, Güneybatı Anadolu Ağızları gibi yöre ağızlarıyla karşılaştırma yapılarak Aksu ağzının diğer yörelerle benzerlik veya farklılık gösteren yönleri belirlenmeye çalışılmıştır. Aksu Ağzı adını taşıyan bu çalışma“Giriş”,“İnceleme”(Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Sonuç),“Metin”ve“Sözlük”bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is the result of investigation that has made in Aksu district and residental areas in 2013, the characteristics of dialects of indigenous people who live in Aksu district and residental areas were tried to be identified. Collections have been done from town centre and residental areas to be determined the dialect characteristics of Aksu district and residental areas. Collections have been dictated -in general- according to the system in“The Phonetic Transcription Alphabet That Will Be Used in Dialect Searches”, advised by The Turkish Linguistic Society. As a result of the phonology, morphology, syntax and glossary works the dialect characteristics of Aksu district and residental areas has been tried to be presented. In this study, Aksu dialect's similarities or differences according to other places have been determined by comparing with especially Isparta Centre Dialect, Afyon Centre Dialect, Uşak Dialects, Southwestern Anatolian Dialects etc. regions' dialect. This study, which is called“Aksu Dialect”, comprises of“Introduction”,“Analysis”(Phonology, Morphology, Syntax, Conclusion),“Text”and“Glossary”parts.