Rönesans dönemi resim sanatında dram: Trajedi ve komedi
Drama in painting art in the ren Aissance: Tragedy and comedy
  1. Tez No: 584818
  2. Yazar: DİLEK YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. NURDAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma ilkel dönemden başlayarak antik yunanda insanların tanrı dionysos adına yapılan büyüsel ritüellerden ve tapınmalardan doğan; dram trajedi ve komedi kavramlarının estetik bir değer olarak sanat yapıtına dönüşmesi ve bu dönüşmenin rönesans dönemi resim sanatına olan yansımaları ve etkileri üzerine durmaktadır.
Özet (Çeviri)
Starting from the primitive period, this research was carried out in the ancient Greek origin of the magical rituals and worship of the god Dionysus; The course focuses on the transformation of the concepts of drama tragedy and comedy into a work of art as an aesthetic value and its reflections and effects on the art of renaissance painting.