Küçük hücreli akciğer kanserinin 3 boyutlu konformal radyoterapi uygulamalarında adaptif radyoterapinin rolü
Role of adaptive radiotherapy during the application of three-dimensional conformal radiation therapy for small cell lung cancer
  1. Tez No: 584827
  2. Yazar: BEYZA ŞİRİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
KHAK'li hastalarda konvansiyonel fraksiyone radyoterapi süresince tümör hacminde sıklıkla küçülme gözlenebilmektedir. Tedavi süresince tümör hacminde gözlenen azalma, gros tümör volümüne (GTV) ilave edilecek marjları ve dolayısıyla normal dokuların aldığı dozları büyük oranda etkileyecektir. Bu çalışmanın amacı, KHAK'de, radyoterapi süresince gözlenen GTV değişiklikleri belirlemek ve normal dokular olabildiğince korunarak tümörde doz artışı sağlamaktır. Kemoradyoterapiye uygun 10 KHAK'li hastanın tedavilerinin 13. (2340cGy doz sonrası) ve 23. fraksiyonları (4140cGy soz sonrası) sonrasında BT görüntüleri tekralandı. Tekrarlanan BT'lerde yeniden kontürleme işlemi yapılıp herbir hasta için tedavi süresince olan tümör değişlikleri adaptif ve adaptif olmayan planlamalar yapılarak değerlendirildi. GTV'deki azalma açısından 13. fraksiyon sonrasında %58.5 ((range; %13.6 – 92.3), 23.
Özet (Çeviri)
Tumor shrinkage is frequently observed during conventionally fractionated (chemo-) radiotherapy for small-cell lung cancer (SCLC). As the tumor reduces in size during treatment, the margin added around the gross tumor volume (GTV) effectively becomes larger, which can result in the excessive irradiation of normal lung tissue. The specific goals of this study are to evaluate GTV changes during the course of radiation therapy (RT) and examine its potential use in adaptive radiotherapy for tumor dose escalation or normal tissue sparing in patients with SCLC. A total of 10 SCLC patients eligible for chemoradiotherapy underwent computed tomography after 13 (at a nominal dose of 2340cGy) and 23 fractions (at a nominal dose of 4140cGy). The GTV was delineated on the repeat CT scans and two treatment plans were generated with or without adaptation to tumor shrinkage during RT for each patient. A dosimetric and volumetric analysis was performed.