Yüksek pH ve kireçli topraklara kükürt(S) uygulamasının bazı toprak özelliklerine etkisi
The effect of sulfur (S) application on some soil properties of high pH and calcareaus soil
- Tez No: 584826
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Kurak ve yarı kurak bölgelerde bitki besleme açısından en önemli toprak sorunu yüksek pH ve kireçtir. Bu tür toprakların iyileştirmesi için kullanılabilecek materyallerden birisi kükürttür (S). Bu çalışmanın amacı; Kahramanmaraş Pazarcık-Narlı ve Afşin ilçesinden alınan alkalin ve kireçli topraklara elementel S uygulamasının; toprak pH'sı, % kireç, alınabilir makro (Mg, K, Ca) ve mikro element (Zn, Cu, Mn) içerikleri üzerine etkisini incelemektir. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre saksı denemesi kurulmuş ve üç (3) tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Yüksek kireçli ve alkalin topraklara elementel kükürt uygulaması ile her iki lokasyonda toprakların pH değeri istatistiksel olarak önemli düzeyde azalmıştır. Topraklara S uygulamasının, toprakların % kireç içeriğine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Ancak, S uygulama dozuna bağlı olarak azda olsa toprakların % kireç içeriğinde azalmalar gözlenmiştir. Yüksek pH ve kireç içeren topraklara uygulana S, genellik dozlara bağlı olarak alınabilir Ca, Mg, K, Cu, Zn ve Mn içeriklerini istatistiksel olarak önemli düzeyde artırmıştır. Ede edilen verilere göre yüksek kireçli ve alkalin topraklara elementel S uygulamasının toprakların iyileşmesine katkıda bulunduğu söylenebilir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, yüksek kireçli ve alkalin topraklara iyileştirici-düzenleyici olarak 2-3 yılda bir 200-300 kg da-1 elementel S uygulaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In arid and semi-arid regions, the most important soil problem in terms of plant nutrition is high pH and calcareous. One of the materials that can be used for the improvement of such soils is sulfur (S). The aim of this study was to investigate the effect of elemental S application on soil pH, % lime, available macro (Mg, K, Ca) and micro element (Zn, Cu, Mn) contents in alkaline and calcareous soils taken from Kahramanmaraş Pazarcık-Narlı and Afşin districts. The experiment was carried out in a randomized plot design with three (3) replications. With the application of elemental sulfur to the high calcareous and alkaline soils, the pH value of the soils decreased significantly in both locations. The effect of S application on soils lime content was not found statistically significant. However, the lime content of the soils decreased slightly depending on the S application dose. Sulfur application significantly increased the Ca, Mg, K, Cu, Zn and Mn contents of the soils. According to the data, it can be said that application of elemental S to high calcareous and alkaline soils contributes to the improvement of soils. According to the results obtained from this study, 200-300 kg da-1 elemental S application can be recommended as improvement for high calcareous and alkaline soils every 2-3 years.