Öğretmenlerin örgütsel destek algıları ile örgütsel sessizlik algıları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perception of organizational support and organizational silence
- Tez No: 584833
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin örgütsel destek algıları ile örgütsel sessizlik algıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma betimsel ve nicel özellikte bir çalışma olup ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Osmaniye ili Kadirli ilçesinde kamuya ait okullarda görev yapan 1666 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, evrenden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 401 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada, öğretmenlerin demografik özelliklerini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca örgütsel destek algılarını belirlemek için Eisenberger, Huntington, Hutchison ve Sowa (1986) tarafından geliştirilen ve Akın (2008) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Destek Ölçeği”ve örgütsel sessizlik algılarını belirlemek için Kahveci ve Demirtaş (2013a) tarafından geliştirilen“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizinde, frekans, yüzde, ortalama, t-testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin örgütsel destek algılarının yüksek düzeyde ve örgütsel sessizlik algılarının orta düzeyde olduğu ortaya konmuştur. Araştırmada yapılan korelasyon analizleri sonucunda; öğretmenlerin örgütsel destek algıları ile örgütsel sessizlik algıları arasında orta düzeyde, negatif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda; öğretmenlerin örgütsel sessizlik algılarının %26'sını örgütsel destek algılarının açıkladığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonunda, okul yöneticileri ve örgütler tarafından, öğretmenlerin sorunlarıyla daha fazla ilgilenmenin, öğretmenlerin gelişimine yönelik eğitim faaliyetleri düzenlemenin, öğretmenlerin mutluluğunun önemsendiğini gösteren davranışları sergilemenin ve öğretmenlerin düşünce ve sorunlarını özgürce ifade edebildiği bir örgüt ortamı oluşturmanın, çalışan ve örgüt verimliliği açısından fayda sağlayabileceği şeklinde öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between teachers' perceptions of organizational support and perceptions of organizational silence. The research is descriptive and quantitative and relational survey model is used. The population of the research consists of 1666 teachers working in public schools in Kadirli district of Osmaniye province in 2016-2017 academic year. The sample of the study consists of 401 teachers selected with simple random sampling method from the universe. In the study,“Personal Information Form ”was used to determine the demographic characteristics of teachers. In addition,“Organizational Support Scale”developed by Eisenberger, Huntington, Hutchison and Sowa (1986) and adapted to Turkish by Akın (2008) was used to identify the perceptions of organizational support and“Organizational Silence Scale”developed by Kahveci and Demirtaş (2013a) was used to identify perceptions of organizational silence. In the data analysis of the study, frequency, percentage, mean, t-test, one-way analysis of variance, pearson correlation analysis and regression analysis were used. As a result of this study, it was revealed that teachers' perceptions of organizational support were high and their perceptions of organizational silence were moderate. As a result of the correlation analysis done in this research, It was determined that there was a moderate, negative and significant relationship between teachers' perception of organizational support and organizational silence. Regression analysis results show that 26% of the teachers' perception of organizational silence was explained by their perception of organizational support. At the end of the research, it was suggested that school administrators and organizations would be more interested in teachers 'problems, organizing educational activities for the development of teachers, exhibiting behaviors that show that care teachers' happiness and creating an environment in which teachers could express their thoughts and problems freely would benefit in terms of employee and organization productivity.