Özgür İnsan dergisinde demokratik sol
The democratical left in journal of Özgür İnsan
- Tez No: 584834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Türkiye hızlı bir toplumsal dönüşüm içine girmiştir. CHP'de bu dönüşümden payını düşeni almış bir kitle partisi olmaktan yavaş yavaş bir sınıf partisi olmaya doğru gitmeye başlamıştır. 1965 seçimleri sırasında ortaya çıkan Ortanın Solu söylemi CHP'nin sosyal demokrat çizgisine yavaş yavaş girdiğinin ilk örneği olmuştur. Fakat CHP içerisinde ki asıl değişim 12 Mart sonrası İsmet İnönü'nün istifası ve Bülent Ecevit'in genel başkanlığı ile olmuştur. Ortanın Solu artık Demokratik Sol'a dönüşmüş ve CHP'de Demokratik Sol bir parti olarak nitelendirilmiştir. İşte bu Demokratik Sol söylemin geliştirildiği bir alan olan Özgür İnsan dergisi, CHP'nin halka yeni ideolojisi anlatma kanalı olmuştur. Çalışmamızda derginin tüm sayıları incelenerek dergide Demokratik Sol'un nasıl anlatıldığı, hangi ilkelere dayandığı ve hangi toplumsal sınıflara hitap ettiğini araştırılmıştır. Tezimizin amacı da Türki siyasi hayatına damga vuran bu Demokratik Sol cereyanın Özgür İnsan dergisinde nasıl oluştuğunu ortaya koymaktır. Tezimin kapsamı ise 1972 – 1978 yılları arasında yayınlanan Özgür İnsan dergisinin 6 yıllık bu yayın hayatı süresince Demokratik Sol hakkında çıkan yazılarıdır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 1960-1980 yılları arasında Türkiye'nin siyasal ve toplumsal durumu ile birlikte CHP'nin yaşadığı dönüşüm ele alınmıştır. İkinci bölümde de Özgür İnsan dergisinde oluşan Demokratik Sol akımın siyasi konular hakkındaki söylemleri aktarılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise dergide Demokratik Sol'un sosyal ve ekonomik bir söylemi olan Halk Sektörü anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the May 27, 1960 coup, Turkey has entered into a rapid social transformation. In the RPP, it has gradually started to move from being a mass party to a class party. The discourse of the Left of the Middle, which emerged during the 1965 elections, was the first example that the RPP gradually entered the social democratic line. However, the real change in the RPP was after the resignation of İsmet İnönü and the chairmanship of Bülent Ecevit after 12 March. The Left of the Center is now transformed into the Democratic Left and the Democratic Left is described as a party in the RPP. Özgür İnsan magazine, an area in which this Democratic Left discourse has been developed, has been the RPP's channel to explain the new ideology to the public. In this study, all issues of the journal were examined and how the Democratic Left was described, which principles it was based on and which social classes it addressed were investigated. The aim of our thesis is to show how this Democratic Left movement, which marked Turkish political life, was formed in the journal Özgür İnsan. The scope of my thesis is the writings of Özgür İnsan, published between 1972 and 1978, about the Democratic Left during this 6-year life. The thesis consists of four chapters. Between the years 1960-1980 in the first chapter with Turkey's political and social situation is dealt with as the RPP conversion experience. In the second chapter, the discourses of the Democratic Left movement in the journal Özgür İnsan on political issues were tried to be explained. In the last section, the People's Sector which is a social and economic discourse of the Democratic Left is explained in the magazine.