Collaborative working spaces: Project ecologies and means of interaction and collaboration
İşbirlikçi çalışma alanları: Proje ekolojileri, etkileşim ve işbirliği
  1. Tez No: 584843
  2. Yazar: SEREN ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, DR. AYŞEM BERRİN ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Zaman içindeki endüstriyel devrimler çalışma kavramının doğasını değiştirmiş, bilgi ve fikirlerden elde edilen enformasyona dayalı bir ekonomiye doğru kaymaya neden olmuştur. Veri ve ürünleri organize etmekle ilgilenen 'hizmet' ekonomisinden dünya çapında bilgi ve iletişim ağına dayanan 'bilgi' ekonomisine geçiş, iş pratiklerini ve kavramlarını yeniden gözden geçirme gerekliliğini beraberinde getirmiştir. İş uygulamalarının değiştirilmesi, kuruluşların kar ve müşteri talepleri için sürekli yeniden yapılanma ve daha hiyerarşiye daha az bağımlı olma konusunda daha çevik ve esnek olmalarına neden oldu. Çalışmalar bireysel çabalardan ziyade sonuç odaklı, zamana bağlı, takım iş birliğine dayalı işlere dönüştü. Değişen iş uygulamalarıyla birlikte, çeşitli geçmişlerden gelen bilgi çalışanlarını barındıran ve ortak çalışma ve iş birliği yoluyla inovasyon için şartlar sağlayan ortak çalışma alanları arttı. Bu çalışmanın amacı, ortak çalışma alanlarının işbirliği üzerindeki etkisinin potansiyelini anlamak ve ortak çalışma alanlarındaki işbirliğinin temelleri hakkında derleme bilgi sunmaktır. Tez, çalışma arkadaşlarının çeşitli işbirliği stratejilerinin yardımı ile birlikte çalıştıkları, sağladığı sosyal etkileşimler, barındırdıkları işbirliği modelleri ve hizmet ettikleri endüstrileri (yaratıcı işler için Atölye ve teknolojik girişimcilik için CoZone) gibi farklı özelliklere sahip iki örneği incelemektedir. Vakaların incelenmesi, birlikte çalışma alanı özellikleri ve işbirliği ile ilgili teorik arkaplan araştırmasından elde edilen işbirliğinin birbiriyle ilişkili yönlerine dayanır. Bu inceleme ile tez, çalışma koşullarında mevcut şartlar ve gelecekteki işbirliğinin gitişatı hakkında bir fikir edinmektir.
Özet (Çeviri)
Industrial revolutions through time changed the nature of work and triggered a shift from a 'service' economy towards a knowledge-based economy that is derived from information and ideas. This shift, which was concerned with organizing data and products, to a 'knowledge' economy that relied on worldwide information and communications network, brought along the necessity of reconsidering work practices and concepts. Changing work practices caused organizations to become more agile and flexible towards constant reorganization for profit and customer demands, and less dependent on hierarchy. Work turned into time-pressured, team-based collaborative tasks rather than individual efforts. With the changing work practices, the shared workspaces that accommodate knowledge workers from various backgrounds and provide conditions for innovation through co-working and collaboration increased. The aim of this study is to understand the potential of co-working spaces' influence on facilitating collaboration and to offer a brief regarding the fundamentals of collaboration in coworking spaces. The thesis examines two cases that have different features such as the social interactions they enable, collaboration models they accommodate and industries they serve (Atölye for creative business and CoZone for technological entrepreneurship) where coworkers work together with the assistance of varying collaboration strategies. Examination of the cases relies on the interrelated aspects of collaboration that are extracted from the theoretical background research about co-working space characteristics and collaboration. With this examination the thesis provides an insight regarding the current conditions and future prospect of collaboration in coworking spaces.