Multimanned assembly line balancing problem: A case study in backhoe loader manufacturer
Çok adamlı montaj hattı dengeleme problemi: Beko loder üretim fabrikasında bir vaka çalışması
- Tez No: 584842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEL ABİDİN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Nihai bir ürün için uzun dönemler boyunca büyük miktarlarda siparişler söz konusu olduğunda, bu ürüne özel bir yerleşim yapmak, çoğu durumda firmalar için daha ekonomik ve mantıklı olabilmektedir. Montaj hatları ürüne gore yerleşim sistemlerinin özel bir halidir. Bu sistemde görevler bir işin en küçük ve bölünemez halidir. Sistemin oluşumunda görevler, aralarındaki öncüllük ilişkilerine gore art arda sıralanır. Neticede montaj hatları, hammadde veya yarı mamülün hattın sonundan nihai ürün olarak çıktığı sistemdir. Bir montaj hattının temel amacı, ürüne olan büyük miktarlardaki taleplerin, en ekonomik ve hızlı şekilde karşılanmasıdır. Otobüs, kamyon ve helikopter gibi büyük ve geniş boyutlu ürünlerin montaj hatları, literatürde incelenen geleneksel hatlardan farklıdır. Bu ürünlerin üretim süreçlerinde, uzun iş süreleri ve çok fazla sayıda görev vardır. Her istasyonda 1 işçi (geleneksel düz montaj hatları) veya 2 işçi (çift taraflı montaj hatları) olan montaj hatları bu tip ürünler için uygun değildir. Çok adamlı montaj hatları her istasyonda birden fazla ve değişen sayılarda işçi çalışmasına izin veren hatlardır. Bu sayede, daha az sayıda istasyon ve daha düşük çevrim zamanı ile montaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Çok adamlı montaj hattı dengeleme üzerine çok fazla çalışma bulunmayıp konu ile ilgili çalışmalar son dönemde hız kazanmıştır. Bu çalışmada, geleneksel montaj hattı dengelemeden farklı olarak, iş makinası üretimi yapan bir fabrikanın çok adamlı montaj hattı dengelemesi için matematiksel model ve COMSOAL sezgisel model geliştirilmiştir. Bu model sayesinde üretim yapan fabrikanın montaj hattında iyi bir istasyon kazanımı sağlanmıştır. Yapılan bu çalışmanın fabrikanın gereksinimini karşılaması için de farklı üretim hızlarına gore de model çalıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
When large quantities are ordered for long periods for a final product, it is more economical and logical for firms to make a special layout for this product. Assembly lines are a special form of placement systems according to the product. In this system, tasks are the smallest and indivisible state of a job. In the formation of the system, the tasks are sequentially arranged in order according to the relationship of precedence between them. As a result, assembly lines are the system in which raw materials or semi-finished products leave the end of the line as final products. The main purpose of an assembly line is to meet the demands of large quantities of products in the most economical and fast manner. The assembly lines of high volume products such as buses, trucks, and helicopters differ from traditional lines examined in the literature. In the production processes of these products, there are long working times and a great number of tasks. Assembly lines with 1 worker (traditional assembly lines) or 2 workers (two-sided assembly lines) at each workstation are not suitable for this type of product. Multi-manned assembly lines allow workers to perform in more than one and varying numbers at each workstation. At this point, the assembly process can be performed with fewer workstations and lower cycle time. There is not much research on a multi-manned assembly line balancing problem. However, research on the multi-manned assembly lines has accelerated in the recent years. In this study, a mathematical model and heuristic algorithm were developed for balancing the multi-manned assembly line of a fabrication of assembly, which unlike traditional assembly line balancing. This study presents heuristic algorithm which is based on COMSOAL method to balance the assembly line. This model aims to minimize the workstation number. Thanks to this model, a reasonable workstation gain was achieved in the assembly line of the manufacturing factory. In order to meet the needs of the factory, the model was also run according to different production speeds.