Erzurum topraklarında motorlu araç emisyonlarından kaynaklanan ağır metal kirliliği
Heavy metal pollutions that emitted from motor vehicle emissions, in Erzurum soils
- Tez No: 58487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZER TURALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Erzurum' daki bazı yol kenarlarında kurşun ve kadmiyum kirliliği araştırılmıştır. Topraktaki ağır metal konsantrasyonları“normal”düzeyden oldukça yüksek bulunmuştur. Kurşun ve kadmiyum kirliliği yol kenarından uzaklaştıkça azalmaktadır. Genellikle de yoldan 20 m uzaklıkta“normal”değerlere düşmektedir. Ağır metal birikimi üst 0-5 cm yüzey topraklarında, 5-20 cm derinlikteki topraklara göre daha yüksek bulunmuştur. Elde edilen sonuçlardan ağır metal kirliliğinin trafik yoğunluğunun fazla olduğu yollarda daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Şehir merkezindeki topraklarda da ağır metal kirliliğinin trafik yoğunluğuna bağlı olduğu gözlenmiştir. Etkin rüzgar yönünün topraklarda ki ağır metal kirliliği üzerine etkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lead and cadmium pollution in zones adjacent to some roads in Erzurum had been studied. The levels of these heavy metals in soil are much higher than back ground concentrations. It was found that contamination of Pb and Cd decreased with the distance from the road. Higher accumulation of these heavy metals has been observed on the surface of the soil than in soil at deeper zones soil. From the handled data, it is considered that heavy metal contamination is more high at crowded road than other. At city center, this contamination is depend on traffic jam also. Dominated wind side have not an affect on heavy metal contamination.