Farklı tip dipkazan ayaklarının toprağın bazı mekanik özelliklerine olan etkileri ile çeki kuvveti ve yakıt tüketimlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 58486
  2. Yazar: SONGÜL GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM BASTABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Son yıllarda, taban taşının kırılmasında kullanılan dipkazanların üretiminde önemli bir artış olmuştur. Ancak, çeki kuvveti ve enerji ihtiyaçlarının yüksek oluşu, bu aletlerin toprak işleme çalışmalarında kullanılmasını önemli ölçüde sınırlandırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ilerleme yönünde yatay düzlem ile 70, 75 ve 85°'lik açı yapacak şekilde yerleştirilmiş ayağa sahip üç adet düz ayaklı dipkazan ile bir adet parabolik ayaklı dipkazan m 35, 40, 45 cm iş derinliği ve 3, 4, 5 km/h ilerleme hızlarında çalıştırılmasının, toprağın hacim ağırlığı, nem içeriği ve penetrasyon direncine olan etkilerinin incelenerek, dipkazan etki profillerinin belirlenmesidir. Ayrıca, dipkazanların farklı iş derinliği ve ilerleme hızlarında çalıştırılması durumundaki çeki kuvveti gereksinimleri ve yakıt tüketimleri belirlenmiştir. Dipkazan ile işleme sonucunda, toprağın hacim ağırlığı ve penetrasyon direnci önemli bir şekilde azalmış, bunun doğal sonucu olarak suyun topraktaki infiltrasyonu kolaylaşarak alt tabakalardaki nem içeriği oranı artmıştır. Toprağın hacim ağırlığı ve nem içeriğine olan etkisi bakımından, dipkazan ayakları arasında önemli bir farklılık görülmemiştir. İş derinliğinin artışıyla, toprağın alt tabakalarındaki hacim ağırlığı ve penetrasyon direnci değeri azalmıştır. İlerleme hızının, toprağın hacim ağırlığı ve penetrasyon direncine etkisi önemli görülmemiştir. Dipkazan ayaklarının oluşturdukları etki profilleri şekillerinde, belirgin bir fark bulunmamıştır. Ancak, en iyi etki profilini 75°'lik açıyla yerleştirilmiş dipkazan ayağı oluştururken, en bozuk etki profilini parabolik ayaklı dipkazan oluşturmuştur. Dipkazanların farklı iş derinliği ve ilerleme hızlarında çalıştırılması durumundaki, en yüksek çeki kuvveti değeri parabolik ayaklı dipkazanda, en düşük çeki kuvveti değeri ise 70°'lik açıyla yerleştirilmiş dipkazan ayağında görülmüştür. İş derinliği ve ilerleme hızının artışı çeki kuvveti gereksinimi ve yakıt tüketimini önemli seviyede arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, the manufacture of subsoilers used for breaking up hard soil has increased. But, due to higher energy requirements, extensive usage of subsoilers has been limited. The purpose of this study is to investigate the effects of subsoilers on soil moisture content, bulk density and penetration resistance and to determine the disturbed areas of subsoilers. In addition, the draft forces and fuel consumption of tiiree inclined-legged (70, 75, 85°) and one parabolic subsoilers in the working depths of 35, 40 and 45 cm at the ground speeds of 3, 4, 5 km/h were determined. The subsoilers had a positive effect on bulk density and penetration resistance, and hence, on infiltration rate. There was no difference between subsoilers in terms of soil moisture content, bulk density and penetration resistance. As working depth increased, the bulk density and penetration resistance of soil decreased. Ground speed had no significant effect on the bulk density and penetration resistance of soil. The disturbed area of parabolic subsoiler had a lower value than those of the others in terms of investigated parameters. The highest value of draft force was obtained for parabolic subsoiler, whereas, inclined-legged subsoiler with 70° had the lowest value. Draft force requirement and fuel consumption increased as ground speed and working depth increased.