Karasu Irmağı'ndan (Erzurum-Türkiye) yakalanan Chalcalburnus mosulensis (Heckel, 1843) balığının populasyon yapısı, büyüme özellikleri ve avlanma bölgesi suyunun bazı fiziko-kimyasal parametrelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 58488
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN AKYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Karasu Irmağından yakalanan Chalcalbıtrnııs mossulensis (Heckel, 1843) balığının populasyon yapısı, büyüme özellikleri ve araştırma bölgesi suyunun bazı fiziko- kimyasal parametreleri incelenmiştir. Bu amaçla balık ve su örnekleri Şubat 1996 ve Ocak 1997 tarihleri arasında aylık olarak alınmıştır. Populasyonda yaş kompozisyonu I- VI yaşlar arasında dağılım göstermiş olup, % 42.13' lük oranla IH. yaş grubunun dominant olduğu gözlenmiştir. Populasyonun % 51.74' ünü dişiler, % 48.26' sim ise erkekler oluşturmuştur. Yaşlara göre cinsiyetler arasındaki fark sadece II. ve IV. yaş gruplarında önemlidir (p0.05), canlı ağırlık bakımından ise, IV.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, the population structure, growth properties of Chalcalburnus mossulensis (HeckeL 1843) caught from River Karasu, and some physical and chemical parameters of water were examined. For this purpose, fish and water samples were taken between February 1996 and January 1997 monthly. The age composition of population varied between I and VI ages, and the most abundant age group was the third age group (42.13 %).