Döviz kurunun yurt içi net kredi kullanımları üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The impact of exchange rates on net domestic borrowing: Turkey case
  1. Tez No: 584871
  2. Yazar: ORHAN TAYŞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF DESTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Döviz kurları, kişilerin yatırım ve tüketim gibi tercihleri konusunda büyük bir etkiye sahiptir. Hanehalkı (tüketiciler) ve firmalar (üreticiler) tüketim, üretim ve yatırım kararlarını alırken, ekonomideki diğer faktörlerle birlikte, döviz kurlarını da dikkate alırlar. Üreticiler üretim girdisi olarak kullandıkları hammaddeyi yurtdışından karşılıyorsa üretim kararlarını alırken döviz kurlarını dikkate alacak, tüketiciler de satın alacakları ürünlerle ilgili karar alırken, döviz kurlarına bağlı olarak hem maliyet değişimlerinden hem de tüketim ve yatırım arasındaki fırsat maliyeti değişimlerinden etkilenebileceklerdir. Bu bağlamda döviz kurları ekonomideki karar alma mekanizmalarını ve diğer makroekonomik değişkenleri önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu çalışmada döviz kurlarının yurtiçi net kredi kullanımları üzerindeki etkisi Türkiye ekseninde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Exchange rates have a great impact on the preferences of individuals such as investment and consumption. Households (consumers) and firms (producers) take into account the exchange rates as well as other factors in the economy when making consumption, production and investment decisions. If the producers meet the raw material used as production input from abroad, they will take into account the exchange rates when making production decisions, and consumers will be affected by both the cost changes and the opportunity cost changes between consumption and investment when making decisions about the products they will buy. In this context, exchange rates can significantly affect the decision-making mechanisms and other macroeconomic variables in the economy. In this study, the impact of foreign exchange rates on net domestic borrowing is discussed in Turkey axis.