Mogan gölü tatlı su istakozu'nun (astacus leptodactylus esch. 1823) beslenme alışkanlığı üzerinde bir araştırma
A Research on the nutrition habits of crayfish (astacus leptodactylus esch. 1823) found in the Mogan lake
- Tez No: 5849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi MOGAN GÖLÜ TATLI SU İSTAKOZU» NUN (ASTACUS LEPTODACTYLUS ESCH.1823) BESLENME ALIŞKANLI?I ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Meral KESKİNTEPE Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Gülten KOKSAL 1988, Sayfa : 54 Jüri : Doç. Dr. Gülten KOKSAL Prof.Dr. Doğan ATAY Doç. Dr. Mustafa KARABATAK Bu çalışmada, Mogan Gölündeki tatlı su İstako zu Astacus leptodactylus ' un* besini ve beslenme alışkanlığı incelenmiştir. Bu amaçla gölden Ekim 1986-Ağustos 1987 ay ları arasında dreç kullanılarak ayda iki kez örnek alınmış tır. Toplam 198 adet İstakoz örneği incelenmiş ve 15 tane sinin midesinin boş olduğu gözlenmiştir. A.leptodactylus tarafından alman başlıca bitkisel besin organizmaları Ba- cillariophyceae, Chlorophyceae, Charophyceae ve Vasküler bitkiler olarak saptanmıştır. Hayvansal besin organizmala rından Aquatic însecta, Cladocera ve Copepoda ' larm bulun duğu gözlenmiştir. A. leptodactylus türünde besin organiz malarının seçimi cinsiyetler arasında önemsiz, boy grupları arasında önemli bulunmuştur. Mide doluluk. indeksi, hasta ör nekler için 0.5944 * 0.0765, sağlamlar için 0.7383 T 0.0438 olarak hesaplanmış, ortalama değerler arasındaki fark önem siz bulunmuştur. Ancak mide doluluk indeksi ortalamalarının aylara göre 1.8360 + 0.2553 ile 0.1316 + 0.0572 arasında de ğiştiği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Tatlı su İstakozu, Astacus leptodacty lus, Mogan Gölü, Dreç, Mide doluluk indeksi, Beslenme alışkanlığı, Bitkisel ve Hayvansal besin organizmaları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE NUTRITION HABITS OF CRAYFISH (ASTACUS LEPTODACTYLUS ESCH.1823) FOUND IN THE MOGAN LAKE Meral KESKtNTEPE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fishers Supervisor : Assoc. Prof.Dr.Gülteh KOKSAL 1988, Page : 54 Jury: Assoc. Prof.Dr. Gülten KOKSAL Prof.Dr. PoŞ an ATAY Assoc. Prof.Dr. Mustafa KARABATAK In this research, the food and the nutrition habits of crayfish Astacus leptodactylus, found in the Mogan Lake were studied. Samples were caught twice a month using dredge between October 1986 and August 1987. A total of 198 samples of crayfish were studied and it was observed that the stomachs of 15 were empty. It was determined that while the major vegetal food organisms that the A. leptodactylus fed on were Bacillariophyceae,Chlorophy- ceae, Charophyceae and Vascular plants, and the animal food organisms it consumed were Aquatic Insecta, Cladocera and Copepods. It was found out that the selection of food organisms were irrelevant between the sexes but relevant in terms of size groups. It was calculated that the index of fulness ranged between 0.5944 + 0.0765 among samples with disease and 0.7383 + 0.0438 among healthy samples, and the difference between the average values were found to be un important. However the mean fulness index was found to vary between 1.8360 T 0.2553 and 0.1316 * 0.0572 depending on months. KEY WORDS : Crayfish, Astacus leptodactylus, Mogan Lake, Dredge, Index of Stomach fulness, Nutrition habits, Vegetal and Animal food organisms.