Mogan gölü tatlı su istakozu (astacus leptodactylus esch. 1823) populasyonunda hastalanma ve ölüm oranlarının tespiti
Determination of disease and mortality rates on the crayfish (astacus leptodactylus esch 1823) population in lake Mogan
- Tez No: 5755
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi MQGAN GÖLÜ TATLISU İSTAKOZU ( ASTACÜS LEPTODAOTYLUS ESCH. 1823) POPULASYONUNDA HASTALANMA VE ÖLÜM ORANLARININ TESPİTİ A. Şeref KORKMAZ Ankara Üniversitesi Een Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Doğan ATAY 1987, Sayfa ; 32 Jüri : Prof. Dr. Doğan ATAY Yard. Doç. Dr. fikri AYDIN Yard. Doç. Dr. Mustafa KARABATAK Bu çalışmada, Mogan Gölündeki tatlısu İstakozu populasyonunun, hastalanma ve ölüm oranları incelenmiştir, Populasyonun hastalanma oranını tespit etmek amacıyla, 4 istasyon seçilmiş ve Ekim 1986-Ağustos 1987 ayları arasında İstakoz pinterleri kullanılarak, ayda iki defa (15 günlük periyotlarla) örnek alınmıştır. 1019 İstakoz örneği makroskobik olarak incelenmiş ve 504 'ünün hastalık semptomları taşıdığı gözlenmiştir. Populasyonun hastalanma oranı, istasyonlara ve aylara göre, % 24.3- % 100 arasında "bulunmuştur. Hastalanma oranları arasın daki farklılıklar önemli bulunmuştur. Populasyonun ölüm oranını tespit etmek amacıyla, iki bölge seçilmiş ve Ekim 1986-Ağustos 1987 periyodunda dreç kullanılarak, ayda iki defa (15 günlük periyotlarla) örnek alınmıştır. 380 İstakoz örneği incelenmiş ve 42 İstakozun ölü olduğu gözlenmiştir. Populasyonun ölüm ora nının aylara göre, % 10 + 4.23 ve % 13.35 + 8.80 arasında değiştiği tespit edilmiştir, ölüm oranları ara sındaki farklılıkların önemsiz ve populasyonun ortalama Ölüm oranının % 11.05 + 1.608 olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER Tatlısu İstakozu, İstakoz pinteri, hastalanma ve ölüm oranı, dreç
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OP DISEASE AND MORTALITY RATES ON THE CRAYFISH (ASTACUS LEPTODAC TYLUS ESCH. 1823) POPULATION IN LAKE MÛ?AN A. Şeref KORKMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Prof. Dr. Doğan ATAY 1987, Page : 32 Jury : Prof. Dr. Doğan ATAY Asst. Prof. Dr. Fikri AYDIN Asst. Prof. Dr. Mustafa KARABATAK In this study, disease and mortality rates of the crayfish population in Lake Mogan were researched. In order to determine the rate of disease in the popu lation four stations were selected and samples were caught using traps twice a month, once every fifteen days. 1019 crayfish were investigated and 504 crayfish were observed to have disease symptoms. The disease rate of the population was found“between 24.3 % and 100 % depending on the location of the station and the time of year. The differences ”between the disease rates were found to be significant. In order to determine the mortality rate of the- population two areas were selected and samples were obtained using a dredge twice a month, once every fifteen days. 380 crayfish were investigated and 42 crayfish were observed to be dead. The mortality rate of population was found to vary between 10 + 4.23 % and 13.35 + 8.80 % depending on the months. The mean mortality rate of the population was found to be 11.05 + 1.608%. The differences in the mortality rates from one month to the next were not significant. KEY WORDS : Crayfish, traps, disease and mortality rates, dredge