Karasu Çayından (Iğdır) yakalanan Kızılgöz (Rutilus rutilus l., 1758) balığının populasyon yapısı, büyüme özellikleri ile avlanma bölgesi suyunun bazı fiziko kimyasal parametreleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 58490
  2. Yazar: MEHMET FATİH CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET İğdır Ovası Karasu Çayında yaşayan Rutilus rutilus ( L., 1758) türünün populasyon özellikleri ve araştırma bölgesi suyunun baza fiziko-kimyasal özelliklerinin incelendiği bu araştırma Mart 1997 ile Temmuz 1997 arasında gerçekleştirilmiş olup, sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenmiştir: Su numuneleri menbaya yakın kısımlardan alındığından, su sıcaklığı çevre sıcaklıklarıyla ( 9.5- 32 °C ) değişmemiş ve ortalama 16.5 °C olarak tespit edilmiştir. Suyun önemli kimyasal özelliklerinden birisi olan pH, ortalama 7.35 olarak ölçülmüş ve 6.96-7.73 arasında değişmiştir. Sertlik ise ortalama 31.25 Fransız sertliği olarak bulunmuş ve 25-46 FrS arasında değişim göstermiştir. Diğer parametreler ise; Ca+2, Mg+2, CaC03, organik madde ve elektrikli iletkenlik sırasıyla, 63 mg/1, 25.32 mg/l, 239.25 mg/1, 1.50 mg/1 ve 895 umhos/cm olarak bulunmuştur. Populasyonda yaş dağılımının DI+-Vn+ arasında değiştiği ve en kalabalık yaş grubunun IV+ olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Population characteristics of Rutilus rutilus living in the Karasu Stream located in Iğdır Plate and some physico-chemical properties of this water were studied between March, 1997 and July, 1997. All results of research were summarized as follows: Since all the water samples were taken about the spring, the water temperatures were not effected by the ambient temperature values (9.5-32.0 °C) and the mean temperature of the water was determined as 16.8 °C. Water pH ranged between 6.96 and 7.73 with an average of 7.35. French Water Hardness values ranged between 25.0 and 46.1 (31.25 on average). Ca**, Mg^, CaC03, organic matter and conductivity in water were; 63 mg/1, 25.32 mg/1, 239.25 mg/1, 1.50 mg/1 and 895 umhos/cm respectively. The distribution of age in population varied between HJ+ and VTJ+, the number of age group IV+ was observed to be higher than that of other age groups.