Tekederesi (Erzurum-Türkiye) suyunun bazı fiziko kimyasal parametreleri ve bu suda yaşayan dağ alabalıkları (Salmo trutta macrostigma, dumeril 1858)'nin bazı özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 58489
  2. Yazar: ARSLAN YUSUF YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MAHMUT KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Karasu Irmağı'nı besleyen kaynaklardan Tekederesinde yaşayan Salmo trutta macrostigma (Dumeril, 1858) balığının populasyon yapısı, büyüme özellikleri, karkas verimi ve araştırma bölgesi suyunun bazı fiziko-kimyasal parametreleri incelenmiştir. Bu amaçla su örnekleri Eylül 1996 ve Ağustos 1997 tarihleri arasında aylık olarak alınmış, balık örnekleri ise Nisan 1997 ve Ağustos 1997 tarihleri arasında avlanmıştır. Tekederesi suyunun sıcaklığı 1 ile 21 °C arasında değişiklik göstermiştir. Suyun kimyasal özelliklerinden; pH, kalsiyum, magnezyum, sertlik, toplam alkalinite, kondüktivite ve organik madde değerleri sırasıyla; 7.10-8.53r 14-54.6 mg/1, 3.36-29.6 mg/1, 6.3-26.6 FrS, 35-106.67 mg/1 CaC03, 50-266.67 umhos/cm, 1.067-3.2 mg/1 olarak tespit edilmiştir. Populasyonda yaş kompozisyonu. I-V yaşlar arasında dağılım göstermiş olup,, %37.04'lük oranla HI. yaş grubunun dominant olduğu gözlenmiştir. Populasyonun %64.81'i dişiler, %35.19'u ise erkeklerden oluşmakta, cinsiyetler arasındaki farklılık istatistiki olarak önemli bulunmuştur (pQ.Q5)_ Boyca ve ağırlıkça oransal ve spesifik büyüme en yüksek DL yaşta gerçekleşmiştir. Boy-ağırlık ilişkisi“en küçük kareler metodu”ile hesaplanmış olup,, logaritmik eşitlik Log W= -1.4684+2.590 Log EL (Çatal boy) olarak bulunmuştur. Ortalama kondisyon faktörü 1.052 olarak hesaplanmış ve cinsiyetler arasındaki farkın istatistiki olarak önemli olmadığı gözlenmiştir (p>0.05). Ortalama hepatosomatik indeks 1.888 olarak hesaplanmış ve cinsiyetler arasındaki farkın istatistiki olarak sadece IV. yaş grubunda önemli olduğu gözlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The population structure, growth properties and carcass yield of Salmo trutta macrostigma (Dumeril, 1858) caught from Stream Tekederesi which is one of the feeding branch of the River Karasu and some physico-chemical parameters of water were examined. For this purpose, water samples were taken between September 1996 and August 1997 monthly, fish samples were hunted between April and August 1997. Water temperature of Stream Tekederesi varried between 1 and 21 °C. Chemical parameters of water such as pH, calcium, magnesium, hardness, total, alkalinity, conductivity, organic matter ranged between 7.10-8.53, 14-54.6 mg/1, 3.36-29.6 mg/1, 6.3-26.6 FrS, 35-106.67 mg/1 CaC03, 50-264.67 umhos/cm, 1.067-3.2 mg/1 respectively. The age composition of population varied between I and V ages, and the most abundant age group was the third age group (37.04 %). The population was composed of 64.81 % females and 35.19 % males and the differences between sexes were statically significant (p0.05). The spesific and relative growth for length and weight were maximum in the second age. The Length- Weight relationship of population was calculated by least squares method and the logarithmic equation was found as Log W= - 1.4684 + 2.590 Log FL (Fork length). The mean condition factor of population was found as 1.052, and the differences between sexes were not statically significant (p>0.05). The mean hepatosomatic index for population was found as 1.888 and the differences between sexes were statically significant in the fourth age group (p0.05).