Muş ovası tarımsal yüzey su kaynaklarının mikrobiyolojik kalitesinin belirlenmesi
Determination of microbiological quality of agricultural surface water sources in Muş plain
- Tez No: 656649
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAD AYDIN ŞANDA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNAL TOPALCENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tarımsal sular üretilen sebze ve meyveler için kontaminasyon kaynağı olabilmektedir. Tüketiciye sağlıklı ve güvenilir ürünler sunabilmek için tarımsal su kaynaklarının mikrobiyolojik kalitesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı Muş Ovası tarımsal yüzey su kaynaklarının mikrobiyolojik kalitesinin belirlenmesidir. Tarım sezonu sırasında, daha öncesinden belirlenen dört farklı yüzey su kaynağının fiziksel (hava sıcaklığı, su sıcaklığı, pH, iletkenlik) ve mikrobiyolojik analizleri (total koliform, fekal koliform, Escherichia coli, Salmonella) incelenmiştir. Mikrobiyolojik indikatör mikroorganizmaların popülasyonu 100 mL su örneği için En Muhtemel Sayı (EMS/100 mL) yöntemi ile belirlenmiştir. 100 mL su örneği içindeki Salmonella varlığıda olası kolonilerin izolasyonu sonrası InvA gen bölgesinin tespitiyle onaylanmıştır. Toplam Koliform popülasyonu dört sulama kaynağında >2.96 log EMS/100 mL üzerine çıkarak en yüksek değerleri göstermiştir. En yüksek E. coli varlığı Karasu Çayında gözlenmiştir. İki tane Karasu Çayı (K), bir tane Gölet Yurt (GY) olmak üzere toplam üç su örneğinde Salmonella varlığı pozitif olarak bulunmuştur. Bu sonuçlara göre, örnekleme yapılan Muş Ovası tarımsal suların patojen bakteriler içerebileceği ve üretilen sebze ve meyveler için kontaminasyon kaynağı olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agricultural waters may be a source of contamination for produce. The microbiological quality of agricultural water resources is important in order to produce healthy and reliable products for consumers. Thepurpose of this study was to determine microbiological quality of agricultural surface water sources in Muş plain. Physical (air temperature, water temperature, pH, conductivity) and microbiological analyses (total coliform, fecal coliform, Escherichia coli, Salmonella) were examined for previously determined four different agricultural surface water resources during the agricultural season. The population of microbological indicators was analyzed with Most Probable Number in 100 mL water samples (MPN/100 mL). The presence of Salmonella was also determined in 100 mL water samples with confirmation of InvA gene after isolation of presumptive colonies. Total Coliform population was the highest values among all microbiological indicators reaching >2.96 log MPN/100 mL. The highest E. coli population was observed in Karasu Stream. The presence of Salmonella was found to be positive in a total of three water samples, two of which were Karasu Stream (K) and one was Pond Yurt (GY). Based on these results, waters collected samples from Mus Plain may contain pathogenic bacteria and could be a source of contamination for the vegetables and fruits produced.