Türk İş Hukuku'nda mesleki anlamda geçici iş ilişkisi
Temporary labor relationship in professional sense in Turkish Labor Law
  1. Tez No: 584906
  2. Yazar: HİLAL TIĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mesleki anlamda geçici iş ilişkisi Türk iş hukuku kapsamına 6715 sayılı kanun ile 4857 sayılı iş kanununda yapılan değişikliklerle yasalaşmış özel istihdam büroları aracılığıyla iş ilişkisi kurulumu adı altında iş yaşamımıza girmiştir. Söz konusu ilişki özel istihdam bürolarının kendisine hizmet akdi ile bağlı işçisini geçici işçi sağlama sözleşmesi ile başka bir işverene geçici bir süre devretmesi ile başlamaktadır. Meslek edinilmiş geçici iş ilişkisi“üçlü sözleşmesel”çalışma ilişkilerinden biridir. Bu çalşmanın birinci bölümünde, iş hukukunun kavramları ele alınmış ve ikinci bölüm için temel hazırlanmıştır. İkinci bölümde ise geçici iş ilişkisi hukuki yönleriyle ele alınmş ve üçüncü bölüme temel hazırlanmıştır. Çalışmanın amacı; Türk İş Hukuku kapsamında, yeni bir düzenleme ve uygulama olan özel istihdam büroları aracılığı ile kurulacak iş ilişkisinin, iş hukukundaki gelişim sürecine ve kurulum şartlarına dair bir inceleme olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Temporary work relationship enacted by the Law 6715 that made adjustments in the Turkish Labor Law 4857 and entered into the worklife with the applications of private employment agencies in vocational manner. Mentioned relationship starts when an employer transfers his worker/s who are bound to him under a job contract to another employer by using a temporary job provision contract. Temporary work relationship is considered as one of work relations of“tria contractorship”in professional manner. The first part of this study elaborates the fundemental concepts of labor law and a ground has been designed for the second part. In the second part of the study legal basis of temporary work relationship has been discussed. The study aims to analyze the situation of temporary work relationship in Turkey which was established by private employment agencies, its phases of development including the conditions within the scope of Turkish Labor Law.