İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda mesleki anlamda geçici iş ilişkisi
Temporary agency work in Turkish Labour and Social Security Law
- Tez No: 576754
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BİNNUR TULUKCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Çalışmamızda iş ve sosyal güvenlik hukukunu kapsamında mesleki anlamda geçici iş ilişkisi incelenmiştir. Ülkemizde bu konuda kanuni düzenleme ilk defa 2016 yılında yürürlüğe girmiştir. Kanun'un yürürlüğe girmesi ile konuya ilişkin bir çok soru da beraberinde ortaya çıkmıştır. Tezimizde, mesleki anlamda geçici iş ilişkisi sonrası yer alan tartışmalı konulara detaylıca yer verilmiş olup, genel hatları ile yargı içtihatları dikkate alınmıştır. Ayrıca mesleki anlamda geçici iş ilişkisine ilişkin uluslararası düzenlemeler ile bazı ülke uygulamaları da incelenmiştir. Bu sayede Türk Hukuku ile uluslararası belgelerde yer alan düzenlemelerin kıyaslanmasına da imkan tanınmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, temporary agency work in the professional sense is examined within the scope of labor and social security law. In our country, the legal regulation entered into force in 2016 for the first time. With the enactment of the law, many questions have been raised. In our thesis, the controversial issues which take place after the temporary business relationship in the professional sense are given in detail and the general jurisprudence of the judiciary is taken into consideration. In addition, international regulations and some country practices related to temporary business relationship in the professional sense have been examined. In this way, it is possible to compare the Turkish Law and the regulations in the international documents.