Entrepreneurial competencies as indicators of business success: Case from Turkey
İşletme başarısının göstergeleri olarak girişimcilik yetkinlikleri: Turkiye örneği
- Tez No: 584917
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY SAKARYA ALÜFTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son birkaç on yılda, girişimciler tarafından kullanılan stratejik rol nedeniyle girişimcilik yetkinliklerinin önemi artmıştır. Bu yüzden, bu araştırmanın amacı, işletme sahibi girişimci yetkinliklerinin işletme başarısı üzerindeki etkisini ve demografik değişkenler (eğitim kursları, deneyim, eğitim) ile girişimcilik yetkinlikleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Birincil veriler, Türkiye'nin Ankara ilinde yerleşen işletmelerden toplandı. Çalışma grubu 44 özel sektör işletme sahibini içermektedir. Girişimcilik yetkinlikleri; stratejik, bağlılık, kavramsal, fırsat, organizasyon ve liderlik, ilişki, öğrenme, kişisel, etik ve sosyal sorumluluk yetkinlikleri olarak belirlendi. Veriler basit regresyon analizi yöntemi kullanılarak analiz edildi. Araştırma sonucunda girişimcilik yetkinliklerinin, girişimcilerin işletmelerinin finansal ve finansal olmayan başarısından duyduğu memnuniyeti olumlu yönde etkilediği bulundu. Araştırmada aynı zamanda demografik değişkenlerin (eğitim kursları, deneyim ve girişimcilerin eğitimi) öğrenme yetkinliğinin gelişimi üzerinde olumlu etkisi olan yüksek lisans derecesi dışında girişimcilik yetkinliklerinin gelişimi üzerinde bir etkisi olmadığını tespit edilmiştir. Bu nedenle, bu araştırmanın bulguları girişimciler ve politika yapıcılar için faydalı olacaktır. Bu araştırmada ayrıca, konuyla ilgili gelecekteki araştırmalar için bazı bilgilendirici öneriler de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last few decades, the importance of entrepreneurial competencies has increased because of the strategic role employed by entrepreneurs. Consequently, the purpose of this research is to investigate the influence of owner entrepreneurial competencies on business success and the relationship among demographic variables (training, experience, education) and entrepreneurial competencies. Primary data were gathered in businesses in Ankara, Turkey. The sample involves 44 private sector business owners. Entrepreneurial competencies were operationalized as strategic, commitment, conceptual, opportunity, organizing and leading, relationship, learning, personal, ethical and social responsibility competencies. Data were analyzed by using simple regression analysis method. It was found that entrepreneurial competencies influence positively self-reported satisfaction with business' financial and non-financial success of entrepreneurs. It was also concluded that found that demographic variables: training, experience and education of entrepreneurs do not have impact on the development of entrepreneurial competencies except master's degree that has positive effect on the development of learning competency. Therefore, findings of this research would be beneficial for entrepreneurs and policy makers. This thesis also, gives some informative suggestions for future researches on the related topic.