Controlling and modelling of twin induced strain localizations in rolling of magnesium AZ31
Magnezyum AZ31'in haddelenmesinde oluşan ikizlenmeden kaynaklı gerinim yerelleşmelerinin kontrolü ve modellenmesi
  1. Tez No: 584939
  2. Yazar: KÜBRA ISMAIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AZ31 Magnezyum alaşımının 200℃ altındaki sıcaklıklarda şekillendirilebilirliği, ikizlenmeden kaynaklı gerinim yerelleşmesi ve kesme kuşakları nedeniyle kısıtlıdır ve sıcaklığa aşırı bağlıdır. Bu tezde, bazal, bazal olmayan (90° dönmüş), ve karışık (50% bazal + 50% bazal olmayan) dokulu magnezyum levhaları, ikizlenmeden kaynaklı yerelleşmeleri anlamak ve kontrol etmek için oda sıcaklığı ile 165℃ arasındaki sıcaklıklarda haddelenmiştir. Gerinim 0.1'den 0.6'ya yükselirken ve sıcaklık artarken akışın yerelleştiği bölgelerin oranı artmaktadır ve bu bölgelerdeki gerinim yoğunluğu başlangıç dokusu tarafından kontrol edilmektedir. Bazal dokuya sahip levhada en yoğun yerelleşme oda sıcaklığında oluşmakta ve levha sadece 0.16 gerinimde kesme bandından kırılmaktadır. Öte yandan benzer ikizlenme ve yerelleşme oranına sahip bazal dokulu olmayan levha, iki katı (0.36) gerinime kadar dayanmakta ve kesme bandı gözlemlenmeden deforme olmaktadır. Maksimum eş dağılımlı gerinim sıcaklığa göre artmakta ve 165℃'de bazal dokulu olmayan levhalarda 0.6, karışık dokulu levhalarda 0.5 ve bazal dokulu levhalarda 0.33'e ulaşmaktadır. Gerinim yerelleşmesi gösteren bölgelerin oranı ve bu bölgelerdeki gerinim yoğunluğu bir modele koyulduğunda, belirli bir başlangıç dokusu ve sıcaklığındaki maksimum haddeleme gerinimini tahmin etmek mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Formability of AZ31 Magnesium alloy has certain limits below 200℃ and depends strongly on temperature, due to the strain localization and shear banding associated with the twinning activity. In this thesis, magnesium sheets with basal, off-basal (90° tilted) and mixed (50% basal + 50% off-basal) textures are rolled between room temperature and 165℃ to understand and control the twinning-induced localizations. By increasing strain from 0.1 to 0.6 and raising the temperature, the fraction of flow localized regions increases and the strain intensity in these regions is controlled by the starting texture. The sheet with basal texture develops the most intense localizations at room temperature and fails by shear banding at only 0.16 strain. Off-basal sheet, on the other hand, has similar fraction of twins and localizations but capable of deforming twice the strain (0.36) without shear banding. Maximum uniform strains increase with temperature and reach to 0.60, 0.50, and 0.33 at 165℃ for off-basal, mixed, and basal textures, respectively. When the fraction of strain localized regions and the strain intensity in them are incorporated into a model, it was possible to predict the maximum rolling strain for a given starting texture and temperature.