A dynamic simulation approach to soil salinity and sodicity in Konya Plain of Turkey
Türkiye Konya Ovası'nda toprak tuzlulaşması ve sodikleşmesi: Dinamik benzetim yaklaşımı
  1. Tez No: 684906
  2. Yazar: MEHMET CAN TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEREM SAYSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Toprak tuzlulaşması ve sodikleşmesi, toprak üretkenliğini, gıda güvenliğini ve çiftçilerin hayat koşullarını etkileyebilen ikiz problemlerdir. Bu problemlerin yönetimi ve kontrolü, bilhassa sulanan tarım arazilerinde, uygun model ve deney çalışmalarına dayanan bilgi ve uzmanlık gerektirmektedir. Tuzların toprak kesitlerinde birikimi, doğal süreçler sebebiyle gerçekleştiği gibi insan etkisiyle de gerçekleşmektedir. Toprak tuzlulaşması bitki su tüketimini engelleyebilmektedir. Bununla birlikte, toprak sodikliği ise toprağın yapısını tehdit etmekte, özellikle hidrolik özelliklerini zayıflatabilmektedir. Bu problemler yağış oranının buharlaşmaya göre yetersiz olduğu yarı-kurak ve kurak alanlarda yaygın olarak görülebilmektedir. Bu çalışmada, farklı sulama yöntemlerinin, sulama suyu kalitesine bağlı olarak gerçekleşebilecek toprak tuzluğu ve sodikleşmesi problemlerinin, toprak üretkenliği ve verim üzerindeki etkilerini uzun vadede test etmek amacıyla bir benzetim modeli geliştirilmiştir. Model dinamik sistem metodolojisi baz alınarak geliştirilmiştir. Model parametreleri, bazı kısımlarında toprak tuzlulaşmasına rastlanabilen, yarı-kurak iklime sahip Konya Ovası'nın koşularını temsil etmek üzere belirlenmiştir. Bu çalışma TÜBİTAK tarafından fonlanan“Konya Ovası'nda Sürdürülebilir Sulama Uygulamalarına Dayanan Toprak Tuzluluğu ve Sodikliği Yönetimi”isimli kapsamlı bir araştırma projesinin bir parçası olarak tamamlanmıştır. Bu çalışmada gerçekleştirilen senaryo analizleri, sulama suyu kalitesi, sulama metodu, uygulanan ekin tercihi ve de ekin nöbeti çeşitlerinin toprak tuzlulaşması ve sodikleşmesi süreçlerinde önemli etkilerinin olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Soil salinity and sodicity are twin problems potentially affecting soil fertility, farmers' livelihoods and food security. Management and control of these problems, particularly on irrigated farmlands require knowledge and expertise crafted through appropriate models and experiments. The accumulation of salts on the soil profiles may occur through natural processes as well as by human actions, that are mostly related to poor agricultural and irrigation practices. Accumulation of salt in soil water impedes crop evapotranspiration, sodicity threatens the soil structure and degrades its hydraulic qualities. These problems are more pervasive in arid and semi-arid regions. Therefore, irrigation and agricultural practices are crucial in controlling these problems to avoid their undesired consequences. In this research, a dynamic simulation model is built to represent salinization and sodification in soil layers so as to test the long-term impact of alternative irrigation practices with respect to water quality, quantity and schedule, on soil fertility and farm yields. The model is developed based on the system dynamics methodology. Model parameter values are selected as representative of the field conditions of Konya Plain in Turkey, which is a semi-arid region partially experiencing soil salinization problems. This study is completed as a part of the TÜBİTAK-funded research project entitled,“Soil Salinity and Sodicity Management by Sustainable Irrigation Practices in Konya Plain”. Based on the scenario analyses performed in the research, irrigation water quality, irrigation method as well as crop rotations found to be important factors on soil salinization and sodification process in soil.