The relationship between parental psychological control and preschoolers' social-emotional competence
Ebeveynlerin psikolojik kontrol davranışları ve anaokulu çocuklarının sosyal-duygusal yeterlilikleri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 584938
  2. Yazar: GÜLŞEN GÜLDESTE OT
  3. Danışmanlar: PROF. FEYZA ÇORAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, anne ve babaların psikolojik kontrol davranışları ve anaokulu çocuklarının sosyal yetkinlik, kızgınlık-saldırganlık ve anksiyete-içe dönüklük olmak üzere sosyal-duygusal becerileri arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya anaokulu çocuklarının anneleri (n = 136), babaları (n = 124) ve öğretmenleri katıldı. Çocukların yaş ortalaması 66.32 aydır (ranj = 48-78, S = 7.97) ve çocukların %51.5'i erkektir. İlgili alanyazındaki psikolojik kontrol ebeveynlik tarzının negatif etkileri ile ilgili olarak süregelen kültürel tartışma dikkate alınarak, bu çalışmada anne ve babaların psikolojik kontrol davranışları, toplam psikolojik kontrol ve psikolojik kontrol alt formları (ilişkisel ve düşmanca) olmak üzere ayrı ayrı incelenmiştir. Annelerin toplam psikolojik kontrol ebeveynlik tarzı ile çocukların sosyal yetkinlik puanları arasında anlamlı bir negatif ilişki ve çocukların kızgınlık-saldırganlık puanları arasında anlamlı bir pozitif ilişki bulunmuştur. Babaların toplam psikolojik kontrol ebeveynlik tarzı ve çocukların sosyal-duygusal becerileri arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Psikolojik kontrol, ilişkisel ve düşmanca olmak üzere ayrı alt formlar olarak incelendiğinde ise, ilişkisel psikolojik kontrol, çocukların sosyal-duygusal becerileri ile ilişkili bulunmazken, düşmanca psikolojik kontrol formunun çocukların sosyal yetkinlik puanları ile negatif, kızgınlık-saldırganlık puanları ile pozitif ilişkili olduğu görülmüştür. Genel olarak, çalışma bulguları psikolojik kontrol ebeveynlik tarzının kültürel bağlamda incelenmesinin önemini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The present research investigated the concurrent associations between maternal and paternal psychologically controlling parenting and preschoolers' social-emotional competence in terms of anger-aggression, anxiety-withdrawal, and social competence, or positive social adaptation.The sample consisted of 136 mothers of preschoolers, 124 fathers, and teachers. Preschoolers' age ranged from 48 to 78 months (Mage = 66.32 months, SD = 7.97 months, 51.5% boys). Considering the cultural debate of universalist and culture-specific perspectives in the literature regarding the adverse effects of psychological control, maternal as well as paternal psychological control are examined both as a global construct, and as distinct forms of relational and hostile psychological control. Results revealed that maternal global psychological control was significantly related only with preschoolers' decreased social competence skills, and increased anger-aggression, whereas paternal global psychological control was not related to children's social-emotional competence. When psychological control was examined as distinct forms, relational psychological control did not have significantadverse relations with children's social-emotional competence, while hostile psychological control was negatively related to children's social competence, and positively related to their anger-aggression. In general, the findings of the study have provided evidence supporting the culture-specific perspective on psychologically controlling parenting.