Öğretmenlerin mesleki değerleri ile çocuk haklarına ilişkin görüşleri: Okul öncesi öğretmenleri üzerinde bir inceleme (Nevşehir ili örneği)
Teachers' opinions on professional values and children's rights: A study on pre-school teachers (Nevşehir province sample)
  1. Tez No: 584971
  2. Yazar: SAKİNE ŞENLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Nevşehir ili merkez ve ilçelerinde bulunan okullarda görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenlerin mesleki değerleri ve çocuk haklarına ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırma evrenini, Nevşehir il merkezi ile Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı ve Ürgüp ilçelerinde görev yapan 287 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma örnekleminin belirlenmesinde ise kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Nevşehir il merkezi ile Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı ve Ürgüp ilçelerinde görev yapan 213 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”, Tunca ve Sağlam (2013) tarafından geliştirilen“Öğretmen Mesleki Değerler Ölçeği (ÖMDÖ)'', Kaya (2011) tarafından geliştirilen ”Öğretmen Adaylarının Çocuk Haklarına İlişkin Görüşleri Anketi'' kullanılmıştır. Veriler istatistik programına aktarılıp analizleri yapılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Gruplar İçin T Testi,“f”ve“%”aritmetik ortalama ve standart sapma analizlerine yer verilmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, Nevşehir ilinde görev yapan okul öncesi öğretmenlerin mesleki değer algıları“Beni Yansıtıyor”düzeyinde olduğu görülmektedir. Okul öncesi öğretmenlerin mesleki değer algıları arasında cinsiyet değişkenine göre tüm boyutlarda (farklılıklara saygı duyma, kişisel ve toplumsal sorumluluk, şiddete karşı olma ve işbirliğine açık olma) ve toplamda anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the opinions of preschool teachers working at the schools in Nevşehir province and its districts on professional values and children's rights. The research is a descriptive study in survey model. The population of the research consists of 287 pre-school teachers who work in Nevşehir city center and Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı and Ürgüp districts. In the determination of the study group, convenience sampling method was used. The study group consists of 213 preschool teachers working in Nevşehir city center and Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı and Ürgüp districts in 2018-2019 academic year. In the study,as data collection tools,“Personal Information Form”,“Teachers'Occupational Values Scale(ÖMDÖ)”developed by Tunca and Sağlam (2013), and“Prospective Teachers' Opinions on Children's Rights Survey”developed by Kaya (2011) were used. The data then were transferred to the statistical program and analyzed. Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, One Way Analysis of Variance (ANOVA), T Test for Independent Groups,“f”and“%”arithmetic mean and standard deviation analyzes were used in the analysis of the data. As a result of the analysis of the data obtained, it is seen that the professional value perceptions of the pre-school teachers working in Nevşehir province are at the level of“It Reflects Me”. According to gender variable, there was no significant difference between pre-school teachers' professional value perceptions in all dimensions (Respect for individual differences, personal and social responsibility, anti-violence and openness to cooperation) and total.