Okul öncesi eğitim öğretmenlerinin bilişim teknolojileri hakkındaki görüşleri (Aksaray ili örneği)
Pre-school education teachers 'opinions on informationtechnology (Case study of Aksaray)
  1. Tez No: 584985
  2. Yazar: SEMİH AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Gelişmiş bir toplum olabilmek için teknolojiyi yakalamak, bilişim teknolojilerini hayatın her alanında aktif bir şekilde kullanmak kaçınılmazdır. Özellikle eğitim sürecini verimli hale getirmek için bu konu oldukça önemlidir. Eğitimin ilk adımı olan okul öncesi dönemde bilişim teknolojilerinden yararlanmak, çocukların ilgi ve dikkat düzeyini artırabilecek şekilde kullanmak gerekmektedir. Öğrencilerin rol modeli olan öğretmenlerin bu konuda yeterli bilgiye sahip olması büyük önem taşımaktadır. Bu sayede okul öncesi dönemden itibaren araştıran, gelişen dünyayı tanıyan ve öğrenmeyi bilen nesiller yetiştirilebilir. Bu araştırma okul öncesi eğitim öğretmenlerinin bilişim teknolojileri hakkındaki görüşlerini değerlendirmek amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018/2019 eğitim öğretim yılında Aksaray ili resmi ilkokul ve anaokullarında görev yapmakta olan ve tesadüfi eleman örnekleme yöntemi ile seçilen 15 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada okul öncesi eğitim öğretmenlerinin bilişim teknolojileri hakkındaki görüşlerinin değerlendirilebilmesi için yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi uygulanmıştır. Uygulanan görüşme formu 11 sorudan oluşmaktadır. Görüşme formu araştırmacı tarafından hazırlanmış olup geçerliği ve güvenirliği uzman görüşü ile sağlanmıştır. Nitel bir çalışma olan bu araştırmada katılımcılardan elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin, okul öncesi eğitimde bilişim teknolojileri kullanımına karşı olumlu tutuma sahip oldukları görülmüştür. Bilişim teknolojilerini kullanabilme konusunda çoğu öğretmen, kendilerini öz yeterlik bakımından orta düzeyde gördüklerini ve öğretmenlerin bilişim teknolojileri konusunda eğitim alması gerektiğini belirtmişlerdir. Öğretmenler tarafından eğitim öğretim sürecinde bilişim teknolojileri kullanmanın hem öğretmen hem de öğrenci açısından olumlu ve olumsuz yönlerinin olduğu belirtilmiştir. Öğretmenlerin bu süreçte yaşadıkları en büyük sorunun, alt yapı eksikliği ve teknik destek konusunda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to become an advanced information society, it is inevitable to capture technology and to use information technologies actively in all areas of life. This is especially important in order to make the education process more efficient. It is necessary to benefit from information technologies in the pre-school period which is the first step of education and to use them in a way that can increase the attention and attention level of children. It is very important that teachers, who are students' role models, have sufficient information about this subject. In this way, generations that know the learning and learn from the preschool period can be raised. This research is a descriptive study aimed to evaluate the opinions of preschool teachers about information technologies. The study group consists of 15 preschool teachers who work in Aksaray city primary and kindergartens in 2018/2019 academic year and selected by random element sampling method. In the study, in order to evaluate the opinions of preschool teachers about information technologies, interview was applied to teachers. The interview form consists of 11 questions about the research problem. The interview form was prepared by the researcher and its validity and reliability were provided by expert opinion. In this qualitative study, the data obtained from the participants were analyzed and interpreted through descriptive analysis. According to the findings of the research, it is seen that teachers have positive attitude towards the use of information technologies in preschool education. In terms of using information technologies, most teachers stated that they perceive themselves as moderate in terms of self-efficacy and that teachers should receive training in information technologies. It was stated by teachers that using information technologies in education and training process has both positive and negative aspects for both teacher and student. The biggest problem experienced by teachers in this process was related to lack of infrastructure and technical support.