Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Çiftliğinde Erzurum Peatı olarak tanımlanan topraklarda 37 yıl (1959-1996) süresince meydana gelen değişimin incelenmesi
- Tez No: 58499
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAĞA ŞİMŞEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Çiftliğinde Erzurum Peat'ı olarak tanımlanan Karasu'nun kuzey ve güneyinde yer alan, drenaj öncesi bataklık ve sazlık olan topraklarda; drenaj sonrası (1959-1996) 37 yıl süresince meydana gelen değişim incelenmiştir. Bu topraklarda; kültür altında (Profil I ve II) ve doğal çayır örtüsü altında (Profil III ve IV) olmak üzere karar örneklemesi yapılarak 4 profil tasvir edilmiştir. Topraklar ince bünyeli olup artan organik madde ve volkan külü içeriğine bağlı olarak, kütle yoğunlukları 0,48-1,39 gr/cm3 arasında değişmektedir. Kültür altındaki toprakların pH'sı, baz doygunluk yüzdesi ve organik madde miktarı doğal çayır örtüsü altındaki topraklardan daha fazla bulunmuştur. Kültür altındaki topraklarda kireç alt katmanlara, doğal çayır örtüsü altındaki topraklarda ise, üst katmanlara doğru artmaktadır. Jol Tüm profillerde gömülü organik katlara rastlanmıştır. En yüksek organik madde bu katlarda (Profil IF de %36,75, Profil IIFde %33,50, Profil I'de %25,70, Profil IV de %22,81) bulunmuştur. Profil Fde 37 yıl süresince yüzey katındaki organik madde miktarı %57,68'den %17,20'ye düşerken meydana gelen kayıp %70,18 olarak tesbit edilmiştir. Bu sürede; pH, KDK, kireç ve değişebilir katyonlar ile tuzluluk artmıştır. Peat karaktenndeki organik topraklar mineralizasyon sonucu Muck (Saprist) topraklar (Profil I ve II) ve Alluvial (Entisol) topraklar (ProfilIII ve IV) olarak sınıflandırılmıştır. Topraklar genç alluvial bir arazide yer aldığından pedojenik süreçler profilde bir horizon oluşumunu oluşturacak etkinliğe ulaşamamıştır. Ancak doğal çayır örtüsü altındaki mineral topraklarda renk, strüktür ve kıvam bakımından Mollik epipedona benzeyen bir Aı horizonu oluşmuştur. Bu profillerde ayrıca çok zayıf bir elüviasyon ve illüviasyon belirtileri gözlenmekte ise de bu profillerde bir A2 (Albik) ve B2t (Arcilik) horizon tanımına yetecek düzeyde değildir. Arazide drenaj sonrası 37 yıl süresince meydana gelen değişim sonucu 67 cm'lik bir çökme tespit edilmiştir. Profillerde ayrıca çatlama ve yarılmalar oluşmuştur. Bu çatlaklara üstten gelen toprakların dolması sonucu arazi yüzeyinde oluşan çukur ve tümsekler doğal çayır örtüsü altındaki topraklarda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The objective of this study was to determine the changes in soil profiles of Erzurum- Karasu Peat within 37 years (1959-1996), after drainege. Four soil profiles, profiles I and II from cultivated area and profiles HI and IV from natural grassland, were chosen and characterized. The soils were fine textured and had 0.48-1.39 gr/cm3 bulk density depending on organic matter and volcanic ash contens. The pH, base saturation and organic matter content were higher in cultivated soil than in soils under natural cover (grassland). Lime content increased from bottom to surface in cultivated soils, in contrast to grasslands. In all profiles, there were buried-organic layers. The maximum organic matter contents were found in these layers (36.75 % in profil II, 33.50% in profil III, 25.70% m profil I, 22.81% in profil IV). Within 37 years, organic matter content of profile I, decreased from 57.68% to 17.20% it means this profile lost about 70.18% of its initial organic matter within 37 years. In this period, the pH, CEC, lime content, exchangable cations and salinity increased. Soils initially described as Peat were classified as Muck (Saprist) (Profil I and II) and Alluvial (Entisol) soils (Profil III and IV) as a result of losing organic matter by mineralization. Since soils formed on a young alluvial landscape no horizon was identified in profiles of profiles I and II. Yet, in mineral soils under the cover of natural grass, an Ai horizon similler to Mollic epipedon has formed as to color, structure and density. Even if, in these profiles, rather poor eluviation and illuviation signs have been observed, the profiles are not at enough level for the definition of A2 (Albic) and B2t (Argillic) horizons. It was estimated that the land subsidence about 67 cm as a result of drainage. There were also too many cracks in the profiles, wihich were filled by sediments and formed gilgais.