Türkiye'de özelleştirme uygulamaları ve yerel hizmetlerin kalitesine etkisi: Aydın Büyükşehir Belediyesi
Privatization applications and impact on quality of local services in Turkey: Aydin Metropolitan Municipality
- Tez No: 585027
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AĞCAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Özelleştirme ile yerel hizmetlerin; yönetimin, mülkiyetin, finansmanın özelleştirilmesi ve özel sektörün faaliyeti yasalarla sınırlandırılmış olması kapsamında ve sadece devletin faaliyet gösterdiği alanlara yönelik giriş engellerinin kaldırılmasını vurgulanacağı anlamına gelen yerel hizmet kalitesi Türkiye'de özelleştirme uygulamaları kapsamında incelenmiştir. Tarihsel süreçte devlet yapısının etkisiyle birlikte özelleştirmede zaman içerisinde değişmiş, bu süreçte problemlerin ve faydalarının toplumumuza kattığı katkıyı ve özelleştirme yerel hizmetlerin kalitesine etkisini ortaya koyarak yapılan bu çalışma Aydın Büyükşehir belediyesi örneği kapsamında ele alınmıştır. Çalışma kapsamında Aydın ilinde yaşayan vatandaşların, genel özelleştirme algısı ve belediye hizmetlerinin kalitesi geçerliliği ve güvenilirliği yapılmış ölçekler ile ölçülmüştür. Yapılan alan araştırması ile elde edilen veriler Yapısal Eşitlik Modeli ile modellenmiştir. Modelleme sonucunda genel özelleştirme algısının belediye hizmetlerinin bazı alt boyutlarına anlamlı bir şekilde etki ettiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the privatization of local services; privatization of management, ownership, financing and activity of the private sector be restricted by law and only in areas where the state operates local service quality, which means the removal of barriers to entry Turkey was examined under the privatization process. By this thesis study, it has been tried to give information about coming out of the idea of customization since the old times, the reasons of this idea's coming into question, what is aimed at with customization, which customization methods are used in the world and in Turkey, and the the Applications. Within the scope of the study, the general privatization perception and quality of municipal services of the citizens living in Aydın were measured by scales which were valid and reliable. The data obtained by the field research were modeled by the Structural Equation Model. As a result of the modeling, it was concluded that the perception of general privatization had a significant effect on some sub-dimensions of municipal services.