Üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık bilgi, tutum ve davranış düzeylerinin araştırılması: Adnan Menderes Üiversitesi örneği
Research on financial literacy levels of knowledge, attitudes and behavior of the university student: Adnan Menderes University example
  1. Tez No: 585026
  2. Yazar: VEDAT DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEHAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin finansal okuryazarlık bilgi, tutum ve davranış düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini 2018–2019 eğitim-öğretim yılında Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin farklı bölümlerde öğrenim gören 257 kadın, 216 erkek olmak üzere toplam 473 birey oluşturmuştur. Öğrencilerin finansal okuryazarlık tutum ve davranış düzeylerini belirlemek için de“Finansal Okuryazarlık Tutum ve Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.00 istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde kategorik değişkenler için frekans dağılımları verilmiştir. İki bağımsız değişken ile finansal okuryazarlık bilgi, tutum ve davranış düzeyleri arasındaki farklılığı incelemek için“İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi”(t testi), ikiden fazla değişken ile finansal okuryazarlık bilgi, tutum ve davranış düzeyleri arasındaki farklılığı incelemek için de“Tek Yönlü Varyans Analizi”(ANOVA) testleri uygulanmıştır. Farklılıkların hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Tukey testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre bireylerin finansal okuryazarlık bilgi, tutum ve davranış düzeyleri ile cinsiyet, yaş, öğrenim gördükleri bölüm ve sınıf düzeyi değişkenleri arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte program türü, kişisel aylık gelir düzeyi, baba eğitim düzeyi, anne eğitim düzeyi, değişkenleri arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Çalışmaya katılan öğrencilerin en çok bildikleri finansal kavramlar sırasıyla risk getiri oranları, hazine bonosu ve ek limit faiz oranlarıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the financial literacy levels of knowledge, attitudes and behavior of the students who are receiving education at the Faculty of Economics and Administrative Sciences. The sample of the study constituted total of 473 individuals, including 257 females and 216 males, who receive education in different departments of the Nazilli Faculty of Economics and Administrative Sciences of Adnan Menderes University in 2018-2019 academic year. To determine students' levels of attitude and behavior on financial literacy,“Financial Literacy Attitude and Behavior Scale”was used. Descriptive scanning model was used in the study. Statistical analysis was performed using SPSS 24.0 statistical program. In the analysis of data, frequency distributions are given for categorical variables. To examine the relationship between two independent variables and financial literacy levels of knowledge, attitude and behavior, the“significance test of the difference between two means”(t test) and to examine the relationship between more than two variables and financial literacy levels of knowledge, attitude and behavior“one-way variance analysis”(ANOVA) was employed. Tukey test was used to determine which group causes differences. According to the findings obtained, a significant difference was determined between financial literacy levels of knowledge, attitude and behavior of individuals and gender, the department of education, and the class level variables. However, no significant difference was observed between the variables of program type, age, personal monthly income level, father education level and mother education level. The financial concepts that the students who participated in the study know the most are risk return rates, treasury bills and additional limit interest rates, respectively.