Kafkas, Anadolu ve Erzurum balarısı (Apis mellifera l.) genotiplerinin Erzurum koşullarındaki performanslarının belirlenmesi ve morfolojik özellikleri
  1. Tez No: 58504
  2. Yazar: CEMAL DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET KAFKAS, ANADOLU VE ERZURUM BALARISI (Apis mellifera L.) GENOTİPLERİNİN ERZURUM KOŞULLARINDAKİ PERFORMANSLARININ BELİRLENMESİ VE MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ Kafkas, Anadolu ve Erzurum balansı genotiplerinin (Apis mellifera L.) Erzurum koşullarındaki performansları ile çeşitli morfolojik özelliklerinin incelendiği bu araştırmada; kışlatma ve üretim dönemleri için hesaplanan yaşama gücü değerleri sırasıyla Kafkas grubunda % 81.82 ve % 70.00, Anadolu grubunda % 90.00 ve % 77.78 ve Erzurum grubunda ise % 100.00 ve % 90.00 olarak bulunmuştur. Deneme kolonilerinden Kafkas grubunda % 18.18'i ve Anadolu grubunda % 10.00'u kışın tamamen sönerken, Erzurum grubunda kışlatma döneminde koloni kaybı olmamıştır. Kafkas,- Anadolu ve Erzurum gruplarında bahara canlı çıkabilen kolonilerdeki ortalama gıda tüketimi sırasıyla 4.1Ü0.25, 4.26±0.28 ve 5.28±0.22 kg/koloni ve ortalama populasyon azalması ise aynı sırayla % 47.49±1.90, % 32.63±2.91 ve 32.12±1.82 olarak hesaplanmıştır. Kafkas, Anadolu ve Erzurum genotiplerinin ortalama anlı çerçeve miktarı sırasıyla 15.62±1.04, 17.08Ü.24 ve 18.49±1.25 ad/koloni ve ortalama yavru alanı miktarı ise aynı sırayla 3055.63±280.31, 3584.28±271.91 ve 3897.03±303.24 cm2/koloni olmuştur. Farklı gruplardaki (Kafkas, Anadolu, Erzurum) kolonilerin nektar akımı dönemindeki ortalama ağırlık kazançları sırasıyla 36.00±3.83, 38.64±5.78 ve 35.80±5.15 kg/koloni; bir dakikada uçuşa çıkan ortalama an sayılan sırasıyla 72.86±13.83, 69.71±5.30 ve 94.29±15.63 ad/koloni ve ortalama bal verimleri ise sırasıyla 30.62±3.22, 32.63±5.17 ve 35.41±5.36 kg/koloni olarak belirlenmiştir. Uygulanan testler sonucunda en sakin genotipin Kafkas ansı, en yağmacı genotipin Anadolu ansı olduğu ve genotiplerin oğul verme isteği bakımından birbirlerine benzer özellikler gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY DETERMINATION OF THE PERFORMANCES OF CAUCASIAN, ANATOLIAN AND ERZURUM HONEYBEE (Apis mellifera L.) GENOTYPES IN ERZURUM CONDITIONS AND THEIR MORPHOLOGICAL CHARACTERS The performances of Caucasian, Anatolian and Eminim honeybee (Apis mellifera L.) genotypes in Erzurum conditions and their various morphological characters were examined. The survival rates of genotypes for the wintering and production periods were found to be 81.82 % and 70.00 %, 90.00 % and 77.78 %, 100.00 % and 90.00 % respectively. During the wintering period, 18.18 % and 10.00 % of the colonies in Caucasian and Anatolian groups died respectively; but there was not any loss of colony in Erzurum group. The average food consumption of Caucasian, Anatolian and Erzurum -groups were determined as 4.11±0.25, 4.26±0.28 and 5.28±0.22 kg/colony respectively; but the average population decrease in those groups were 47.49±1.90 %, 32.63±2.91 % and 32.12±1.82 % in the same order. The average number of frames covered with bees in Caucasian, Anatolian and Erzurum genotypes were 15.62±1.04, 17.08±1.24 and 18.49±1.25 frames/colony; and the average amount of brood were 3055.63±280.31, 3584.28±271.91 and 3897.03±303.24 cm2/colony respectively. The average weight gains of the colonies in different groups (Caucasian, Anatolian and Erzurum) were found to be 36.00±3.83, 38.64±5.78 and 35.80±5.15 kg/colony; the average number of flying bees per minute per colony were found to be 72.86±13.83, 69.71±5.30 and 94.29±15.63 and the average honey yield were found to be 30.62±3.22, 32.63±5. 17 and 35.41±5.36 kg/colony respectively. Caucasian group was the most gentle and Anatolian group was the most robbing ecotype among the others. However, genotypes were smilar in respect to swarming tendency.