Erzurum İl Merkezinde depolanan ürünlerdeki akarların sistematik ve ekolojik yönden incelenmesi
  1. Tez No: 58505
  2. Yazar: NESLİHAN BİRIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Erzurum il merkezinde depolanan 11 ayrı gıda maddesinden 5 familyaya ait Proctolaelaps pomorum, Cheyletus malaccensis, Cheyletus eruditus, Acarus sir o, Tyrophagus putrescentiae, Lepidoglyphus destructor, Lepidogfyphus michaeli ve Quadroppia quadricarinata olmak üzere toplam 8 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden Proctolaelaps pomorum, Lepidoglyphus michaeli ve Quadroppia quadricarinata Türkiye faunası için yeni kayıttır. Ondokuz ay süre (1995-1997) ile 209 gıda örneğinden toplam 705 akar ayıklanmıştır. Bu gıda maddelerinin akarla bulaşıldık oranı şöyledir; mercimek % 55,6, arpa % 24,3, buğday % 8,8, un % 5,2, kepek % 1,6, mısır % 1, fasulye % 0,9, gendime, pirinç, havalandırma aygıtı tozu % 0,7, fiğ % 0,4 ve nohut % 0, 1. Bölgenin kurak ve soğuk iklime sahip olması üreme, gelişme ve populasyon büyüklüğü bakımlarından akar faunasını olumsuz yönde etkilemekte ve bu da bölgenin depolama açısından uygun koşullara sahip olduğunu göstermektedir. Teşhis edilen türlerin örneklerimiz üzerinden tanımları gözden geçirilmiş, özgün şekilleri çizilmiş, çeşitli organlarının ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca bu türlerin dünyadaki yayılışları, gıda maddelerinin çeşitliliği ve aylara göre dağılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Total eight species belonging to 5 families, Proctolaelaps pomorum, Cheyletus malaccensis, Cheyletus eruditm, Acarus siro, Tyrophagus putrescentiae, Lepidoglyphus destructor, Lepidoglyphus michaeli and Quadroppia quadricarinata, were determined from 11 different foods stored in Erzurum province. Among these, Proctolaelaps pomorum, Lepidoglyphus michaeli and Quadroppia quadricarinata are new records for the Turkish fauna. Totally 705 mite individuals were isolated from 209 food samples during 19 months (1995-1997). Ratio of the infested samples were as follow; % 55,6, in lentil, % 24,3, in barley, % 8,8, in wheat, % 5,2, in flour, % 1,6, in bran, % 1, in maize, % 0,9, in bean, % 0,7, in wheat paste, rice and dust of aspirator, % 0,4 in vetch and % 0,1 in chick pea. Reproduction, development and population size of mites in this region were negatively effected by arid and cold climate conditions, and because of this reasons, the region was favorable to store the products. Identification of determined species were checked on our samples, figured, and measured the various organs. In addition, distribution of these species in the world, variation of foods and monthly distribution were given.