Patates tarımında kullanılan farklı tip patates bakım alet ve makinalarının toprağın bazı mekanik özelliklerine etkileri ve güç ve yakıt tüketimlerinin belirlenmesi
- Tez No: 58503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bazı farklı tip bakım aletlerinin ve makinasının Erzurum' da yapılan patates tarımında kullanım olanaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak, bu bakım aletlerinin ve makinasının penetrasyon direnci, kesme direnci, nem içeriği, hacim ağırlığı, porozite, agregat büyüklük dağılımı ve sırt profili düzgünlüğüne olan etkileri ve yabancı ot mücadelesindeki etkinlikleri ile çeki kuvveti gereksinimleri, güç ve yakıt tüketimleri incelenmiştir. Ayarlanabilir kanatlı boğaz doldurma aleti, sabit kanatlı boğaz doldurma aleti, kombine bakım aleti ve döner ara çapa makinası materyal olarak kullanılmış ve bunlar, %6-1 1 neme sahip tınlı toprak, 5 ve 7 km/h* lik ilerleme hızı ve 10 cm* lik iş derinliği şartlarında çalıştırılmışlardır. Araştırmada aletlerin ve makinanın toprağın mekanik özelliklerine olan etkileri farklı olmamış ve bütün aletler ve makina patatese uygun bir yetişme ortamı sağlayacak gevşetilmiş sırtlar oluşturmuşlardır. Ancak sabit kanatlı boğaz doldurma aletinde hızın artmasıyla sırt profilinin düzgünlüğü bozulmuştur. Ayrıca kombine bakım aleti ve sabit kanatlı boğaz doldurma aleti ile en etkin yabancı ot mücadelesi yapılırken, döner ara çapa makinası ve ayarlanabilir kanatlı boğaz doldurma aleti sıralamasında mücadele etkinliği gittikçe azalmıştır. Öte yandan çeki kuvveti ve güç tüketimi açısından aletler ve makina arasında önemli farklılıklar tesbit edilmiş ve her iki çalışma hızında da en az güç tüketimi kombine bakım aletinde, en fazla çeki kuvveti gereksinimi ise ayarlanabilir kanatlı boğaz doldurma aletinde belirlenmiştir. Aynı şekilde en fazla güç tüketimi ise 5 km/h' lik ilerleme hızında döner ara çapa makinasında, 7 km/h' lik ilerleme hızında ise ayarlanabilir kanatlı boğaz doldurma aletinde ortaya çıkmıştır. Yak it tüketimi aletlere ve makinaya göre belirgin bir farklılık göstermemiş ancak 5 km/h' te döner ara çapa makinasının, 7 km/h' te ise kombine bakım aleti ve sabit kanatlı boğaz doldurma aletinin en az, ayarlanabilir kanatlı boğaz doldurma aletinin ise her iki ilerleme hızında da en fazla yakıt tüketimine sahip olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine the performance of some cultivation implements and machine widely used in potato production in Erzurum. Some properties of soil such as penetration resistance, shear strength, moisture content, bulk density, porosity, soil aggregation, ridge profile uniformity and on weed control and the draft forces, power requirements and fuel consumptions of the implements and machine were investigated. An adjustable wing ridger, a fixed wing ridger, a single-pass potato ridge-tiller and interrow hoeing rotary cultivator were used in the experiment. The implements and machine were run in a loamy soil with a moisture content of 6-1 1 %, at ground speeds of 5 and 7 km/h within a working depth of 10 cm. The effects of the implements and machine on the mechanical properties of soil were not significant. All implements and machine formed loosened ridges which provide a good enough seedbed suited to potatoes expected for the fixed wing ridger by which the uniformity of ridge profile diminished at the high ground speed. In addition, the single-pass potato ridge-tiller and the fixed wing ridger had the best positive effect on mechanical weed control followed by the interrow hoeing rotary cultivator and the adjustable wing ridger. On the other hand there were significant differences between the implements and machine in terms of draft force and power requirementThe single-pass potato ridge-tiller had the lowest value of power requirement and the adjustable wing ridger had the highest value of draft force at each ground speed. Similarly, the highest values of power requirements were observed for the interrow hoeing rotary cultivator at the ground speed of 5 km/h and the adjustable wing ridger at the ground speed of 7 km/h.The implements and machine had no significance with respect of fuel consumption.The lowest values of fuel consumption were obtained with the interrow hoeing rotary cultivator and the fixed wing ridger and the single-pass potato ridge-tiller at the ground speed 5 and 7 km/h respectively and the highest value of fuel consumption was observed for the adjustable wing ridger at both ground speed.