Kurum içi kayırmacılık ve kayırmacılığın işe devamsızlığa etkisi
In-house nepotism and the effect of nepotism on absenteeism
- Tez No: 585050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİYE TÜLİN İRGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kurum personelleri ülkemizde iş yaşamı içinde önemli bir konumdadır. Kamu kurumu personellerinin insanlara farklı hizmetler vermesi sebebiyle, kamu personellerinin daha performansı yüksek şekilde çalışabilmeleri için verilebilecek öneriler büyük önem arzetmektedir. Bu personellerin performanslarını etkileyen konulardan birisi de kurum içi kayırmacılık olduğu görülmektedir. Bu kapsamda, kamu sektöründe kayırmacılık ile ilgili olarak yaşanan problemler konusunda araştırmalar yapılmalıdır. Kurumlarda yönetimin kayırmacılık davranışları sergilemesi, çalışanlar üzerinde birtakım olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Özellikle kayırılan çalışanların işlerinin diğer çalışanlar tarafından yapılması iş yükleri ile ilgili algılarının artması sonucunu doğurabilmektedir. Bu çalışmada kurum içi kayırmacılığın çalışanlara etkisi araştırılmıştır. Çalışma süresince kayırmacılığın çalışanların devamlılığı üzerindeki etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışma ampirik desende bir araştırma niteliğindedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. İstanbul ili Küçükçekmece Belediyesi bünyesinde çalışan personellerden elde edilen ankete göre veri analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların kişisel nedenlerden, ücret düşüklüğünden, çalışma arkadaşları ve yönetici arasındaki ilişkiden, geç uyanmasından ve moral bozukluğundan dolayı devamsızlıklarının çok az olduğu görülmüştür. Kayırmacılığın varlığı doğrulanmış ancak işe devamsızlıkta yerine ikame birinin olabileceği görüşüyle devamsızlığın ağırlıkta olduğu ve kayırmacılığın devamsızlık olgusunda etkisi olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Work life of the personnel of the institution in our country Public employees are different services rooms for people, these reasons can be given to the public staff to work more advanced recommendations. In this context, research on favoritism and related problems in the public sector should be done. The fact that the management in the institutions displays the behavior of favoritism can lead to a number of negative consequences on the employees. In particular, the work of the employees who are favored by other employees can result in an increase in their perception of work loads. In this study, the effect of in-house lubricant on employees was investigated. The study is a research in the empirical pattern. The survey technique was used as a data collection tool. Istanbul obtained from personnel working in Kucukcekmece Muicipality of the province . Data analysis was performed according to the current survey. According to the results of the analysis, promotion has a significant effect on the perception of work load, and familiarity with the perception of work load has no significant effect on the employees. According to the results of the study, the perception of work load of employees witnessing favoritism increases as the familiar favoritism increases, but this increase is not statistically significant. This result was evaluated as the fact that the survey was conducted in the public sector and that the relevant legislation in the public sector is decisive in decision making, that the familiar favoritism has reduced the impact of the public and that this does not make a significant difference in the perception of workers ' workload.